Myslíte si, že sledovať hviezdné systémy je možné len pomocou drahých teleskopov? Ste na omyle.
Problémom pri skúmaní hlbokého vesmíru je obtiažna eliminácia teleskopom rozptýleného svetla na výsledných obrázkoch. Na Univerzite v Toronte vznikol Dragonfly Telephoto Array, ktorý tento problém rieši. Dragonfly je dizajnovaný pre viditeľné spektrum svetla. Takéto pole je tvorené z 10 Canon 400mm IS II USM teleskopických objektívov so svetelnosťou f/2.8. Cena jedného objektívu je 10 000 dolárov (u nás v obchodoch 9500€).
Každý objektív je potiahnutý unikátnym "subwavelenght" materiálom, ktorý eliminuje odraz svetla vo vnútri optiky. Zariadenie je inšpirované okom hmyzu, tzv. zložené oko. Tým je možné dosiahnuť redukciu nechcenej iluminácie.
Celý dôvod stavby je potvrdenie Cold Dark Matter (CDM), teda kozmológie studenej Tmavej hmoty a predpokladu, že vesmír rastie zdola nahor. Existujú dôkazy, že malé galaxie sa spájajú do väčších - napríklad okolo Mliečnej dráhy či galaxie M31 sa nachádzajú filamenty (masívne štruktúry, ktoré tvoria hranice medzi prázdnymi miestami vesmíru), ktoré to naznačujú. Potvrdiť existenciu takejto hmoty (štruktúry) je problém, vzhľadom na už vyššie spomenutý problém s rozptýleným svetlom.
Nové zariadenie je 10x presnejšie než povodné z roku 2013 len s 3 objektívmi.
Zdroj: UT
Image Credit: NASA
Pridať nový komentár