Obamova doktrína končí. Američania chcú späť do vesmíru.
S odchodom Obamy z úradu prezidenta končí aj jeho doktrína. V roku 2010 totiž zakázal NASA-e plánovať návrat na Mesiac a sústrediť sa na niečo, kde Američania ešte neboli. Obama vtedy vyhlásil: „Už sme tam predtým boli.“ Obama plánoval dostať ľudskú posádku na asteroid do roku 2025 či pilotovanú misiu na Mars do roku 2039.
Ako dopadnú americké lety do vesmíru tak bude záležať zrejme výlučne od nového prezidenta, všetko sa uvidí už budúci rok. Jedna vec je istá, nový kabinet určite zváži opätovnú cestu na Mesiac, ako medzi krok na ceste na Mars. Mesiac by umožnil otestovať nové technológie a techniky, ktoré môžu napomôcť vytúženému cieľu. A asteroid, čo môže byť do budúcna pre ochranu Zeme kľúčová misia NASA, môže dostať červenú. Dôvodom sú ako ináč, rastúce náklady na vývoj technológií.
Komisia pre vedu, výskum a technológie (komisia snemovne reprezentantov USA) vo svojom výskume naznačila, že celá misia „asteroid“ povedie k „mŕtvym technológiám“. Ináč povedané, projekt si vyžiada veľké peniaze ale výsledok bude nulový. Kongres preto odporúča vesmírnej agentúre NASA opustiť myšlienku asteroidu a sústrediť sa výlučne na výskum technológií potrebných na Mars.
Okrem toho panujú obavy, že NASA-e by mohol utiecť biznis, v prípade, ak by Rusko či Čína na Mesiaci postavili svoje kolónie skôr než samotné Spojené štáty, ktoré na Mesiaci boli ako jediné s ľudskou posádkou. Obe krajiny tam totiž plánujú pristáť v najbližších rokoch. Mesiac by okrem toho mohol byť základňou pre pilotované misie na Mars. Podľa niektorých členov komisie by nebolo zlé, aby NASA začala hlbšia spolupracovať so svojim európskym partnerom.
Zdroj: arstechnica
Image credit: By NASA / Neil A. Armstrong - Apollo 11 Image Library
brdy
roob
Ján Kisty
Pjetro de
Zsolt Juhos1
MMe17