A predsa len poletíme na Mars

Je to pár dní čo sme písali o veľkej veci ohlasovanej spoločnosťou SpaceX. Stalo sa. SpaceX ohlásila vývoj rakety, ktorá okrem iného umožní let na Mars. A nielen to, je to ešte lepšie.
Lepšie, pretože nielenže pôjde o najvýkonnejšiu aktívnu raketu na trhu, ale bude tu rýchlo a bude aj veľmi lacná. Znie to až príliš dobre, však?

Pozrime sa konkrétnejšie čo sme sa dnes dozvedeli. SpaceX ohlásila vývoj nosiča Falcon Heavy. Ten však nemá byť schopný vyniesť na nízku orbitu (napríklad k Medzinárodnej vesmírnej stanici) 32 ton ako sa to dlho ohlasovalo, ale 52 ton. Už pôvodne plánovaných 32 ton by z Falconu Heavy robilo najvýkonnejší aktívny nosič, no 52 ton z neho robí dvojnásobne výkonnejšiu raketu, než sú tie v súčasnosti používané. Nosnosť 52 ton umožní návrat človeka na Mesiac, a čo je najzaujímavejšie, pravdepodobne aj let na Mars. Falcon Heavy bude schopný dopraviť priamo na Mars 13 a pol tonový náklad.

Navyše, cena za jeden štart je nízka. Veľmi nízka. Odhaduje sa na 80 miliónov dolárov, čo je približne polovica ceny štartov súčasných najvýkonnejších rakiet (Atlas V, Delta IV, Ariane 5, Proton), ktoré sú navyše schopné vyniesť len polovicu nákladu Falconu Heavy (tj. štvrtina aktuálnej ceny). Prvý štart je naplánovaný na koniec roka 2012, čo je veľmi skoro. Vývoj takéhoto nosiča zvyčajne trvá oveľa dlhšie.

Znie to veľmi dobre. Ak sa ohlásené plány stanú realitou, tak môžme snívať o tom, že ľudská noha zanechá svoj otlačok na Marse ešte pred rokom 2030. V čo sme po zrušení programu Constellation už nedúfali. Elon klobúk dole, plníš naše sny :)




 

Komentáre (9)
kF3
cim sa dizajneri asi tak inspirovali ? :D
bart31
Ešteže sa ten súkromný sektor dostal do povedomia a nielen NASA....
passco
To je uzastne :) Konecne mozme vyvazat odpadky do vesmiru !!!
Warrax
Ak sa nejaka noha dostane na Mars, tak to bude noha Cinana, tu na zapade to uz viacmenej konci.
Pavol Bobik
To je mozne. No ak sa pozrieme na aktualne vyvijane cinske nosice, tak Dlhy pochod 5 ma kapacitu 25 ton na nizky orbit. To je malo na Mars. Ziaden vykonnejsi nosic nie je (aspon zatial) v (oficialnom) plane.
Warrax
Preto som podmienil uvahu o Cinskej nohe slovickom "ak", co znaci, ze ak sa tam nejaka noha dostane, tak to urcite nebude americka ani europska. Europske a americke nohy budu v case, ked si to naplanovali, bojovat s hladomorom, ktory si sami sposobia vytvaranim penazi z nicoho, nasledkom coho exponencialne narastajuca inflacia znehodnoti peniaze na taku mieru, ze nastane kolaps, po ktorom najcennejsia vec, ktoru moze clovek vlastnit, bude jedlo a ukryt. Keby ostalo krytie penazi zlatom, je mozne, ze by to este mohli stihnut, kedze by to urychlilo restart financneho systemu, ale v tomto pripade, ked su tlacene bankovky podla gusta "hornych desat" nicim nekryte, padne ich hodnota uplne na nulu, a v tomto pripade prebieha restart ovela pomalsie. Nehovoriac o tom, kolko kalamit prijde v buducnosti z neustaleho drancovania prirody, prave medzi 2030-2050 budu dosahovat maximum, umocnene to bude aj dochadzajucimi zasobami ropy, co vyradi z prevadzky cely stary priemyselny system. Takze nerad by som niekomu kazil iluzie, ale ziadne lety na Mars v 2030 sa nekonaju. Este aj tie Cinske Nohy budu mat na praci dolezitejsie veci, kam vrazit financie, pravdepodobne na zachranu prirody a obranu pred prirodnymi katastrofami. :-)
patro16
zeby tu niekomu preskocilo z konspiracneho filmu? k teme konecne sa to niekam pohlo a zapojenie sukromnych spolocnosti bolo to najlepsie co sa dalo v dnesnej dobe urobit(vzhladom na to ake financne moznosti ma dnes sukromny sektor)
snap
odporucam nastudovat si k problematikam ktore spominas troska viac... nie len pozret par filmov a subjektivnych dokumenotv. S jednou vecou stebov suhlasim umele tlacenie financii do ekonomik je velky problem, ale momentalne to ma viac vyhod ako nevyhod. A uz davno sa netlacia peniaze. Dnes ked je treba nahodi sa virtualne na ucet napriklad europskej centralnej banky 750 mil. behom par sekund. A v tom je problem, nie v tom ze by sa mozu tlacit bankovky ako sa komu zaraci. Problem je ze virtualne peniaze sa mozu volnym poziciavanim bank penazi (ktore ani nemaju) dalej tak exponencialne rásť a násobiť že ekonomika to neunesie. dalsia vec je ze sa uzvazuje o prechode na kritie penazi zlatom. a este by ma zaujimalo ako si to myslel... chces povedať že všetky štaty sveta ktore nemaju peniaze krite zlatom tak v nich padne financny system? (Peniaze krite zlatom maju len Dubaj, Katar, Singapur, Čina)
adun
Prvý štart je naplánovaný na koniec roka 2012 :-D trosku mi to pripomina star-trek first contact
Pridať nový komentár
TOPlist