V tohtoročnej hackerskej súťaži Pwn2Own sa opäť hľadali diery v prehliadačoch - a opäť úspešne. Tento rok sa však na lavici porazených ocitol aj iPhone, a v ňom je diera ozaj poriadna.Každoročne organizovaná súťaž v nabúravaní počítačov prostredníctvom posledných verzií webových prehliadačov sa konala vo Vancouveri. Princíp je jednoduchý - pokiaľ účastník získa kontrolu nad vzdialeným počítačom, získa nielen mastnú sumu, ale aj notebook, ktorý hackol.
Už tradičný účastník a dvojnásobný pokoriteľ platformy Apple, Charlie Miller, sa aj tento rok postaral o hacknutie MacBook Pro s nainštalovaným najnovším MacOS X, využívajúc zatiaľ nezdokumentovanú chybu v Safari, pomocou ktorej sa mu podarilo vzdialene spustiť konzolu (terminál) a získať tak kontrolu nad počítačom. Miller pred dvoma rokmi ako prvý nabúral MacBook Air, minulý rok zase za 5 sekúnd položil na lopatky Safari. Tento rok si pripísal na konto 10000USD a nový MacBook Pro.
Ďalším úspešným pokoriteľom, pre zmenu Internet Exploreru 8, bol nezávislý bezpečnostný expert Peter Vreugdenhil z Holandska. Podarilo sa mu obísť zabezpečenie Windows, Data Execution Prevention, IE8, a získal tak plnú kontrolu nad vzdialeným PC. Za svoj počin si odniesol tiež 10000USD a notebook.
Ďalších 10000USD putovalo britskému bezpečnostnému výskumníkovi s menom Nils (priezvisko odmietol zverejniť). Ten na 64-bitovom Windows 7 využil chybu pamäte vo Firefoxe pre získanie kontroly nad PC. Nils tiež nie je nováčikom - minulý rok sa obohatil o 15 tisíc USD za svoje "kúsky" s IE8, Safari a Firefoxom.
O najväčší rozruch sa však postarala dvojica Ralf Weinmann a Vincenzo Iozzo, ktorí vymysleli veľmi zákerný útok na iPhone. Po návšteve infikovanej stránky sa totiž kompletná databáza SMS-ek v telefóne odošle na vzdialený server, a to vrátane vymazaných! Podľa autorov je však možné týmto exploitom dostať z telefónu akékoľvek dáta, či už fotky alebo kontakty, a užívateľ nemá ani potuchy, čo sa s jeho telefónom práve deje. Podarilo sa im obísť kontrolu podpisu kódu, ktorou sa overuje, že aplikácia bola od Apple.
Detaily väčšiny exploitov budú samozrejme k dispozícii pre tvorcov inkliminovaných browserov, v krátkej dobe sa zrejme dočkáme patchov, v prípade iPhone asi aj nový firmware. Charlie Miller však Apple svoje "tajomstvo" neprezradí - údajne sa jedná o tzv. weaponized exploit, ktorý vraj funguje za každých okolností. A údajne naň potreboval necelý týždeň.
Jediným, kto prežil prvý deň súťaže, je Google Chrome. Avšak, bol to len prvý deň, uvidíme, čo nás bude čakať.
Zdroj: bit-tech.net, news.cnet.com
mano8
skype3x3
M1ch4l
Juri1990
predatormx5
w3r1k
vacropoli
C1cOo
lacikaboss
window