EN

Spoločnosť Neuralink by chcela začať s testami na ľuďoch už tento rok

Elon Musk odhalil, že spoločnosť Neuralink by mohla začať testovať implantáty mozgových čipov na ľuďoch už v tomto roku.

Cieľom spoločnosti Neuralink je implantovať do ľudského mozgu počítačové rozhranie, ktoré umožní dlhodobú liečbu neurologických ochorení ako demencia, Alzheimerova choroba a poranenia miechy. Zakladateľ spoločnosti Neuralink Elon Musk teraz odhalil prekvapivú aktualizáciu, keď verejne odpovedal na tweet od Hamoona Kamaiho, ktorý sa zaujímal o účasť na klinickej štúdii spoločnosti Neuralink.

„Neuralink pracuje mimoriadne tvrdo na zaistení bezpečnosti implantátu a je v úzkej komunikácii s FDA,“ odpovedal Musk. „Ak všetko pôjde dobre, možno by sme mohli urobiť prvé pokusy na ľuďoch ešte v tomto roku.“ Spoločnosť Neuralink odhalila svoj pokrok koncom augusta minulého roku, keď naživo vysielali aktivitu prasacieho mozgu po implantovaní (vtedy ešte drôtovej verzie) Neuralinku, pričom dokázali predpovedať jeho pohyb.

Ľudia si môžu byť istí, že antény nebudú súčasťou viditeľného dizajnu. Implantáty môžu byť skryté a pre oči takmer neviditeľné. „Je to niečo ako Fitbit v lebke s malými drôtikmi. Mohol by byť pod vašimi vlasmi a ani by ste o tom nevedeli,“ uviedol Musk. Spoločnosť Neuralink požiadala o testy na ľuďoch ešte v júli 2019. Musk pôvodne odhadoval, že spoločnosť Neuralink začne ľudské pokusy s touto technológiou ešte v druhom štvrťroku 2020, to sa však nepodarilo.

Implantát by mal pomôcť ľuďom s neurologickými stavmi ovládať počítače alebo telefóny iba pomocou mozgových vĺn. Elon tiež dúfa, že by mohol pomôcť v boji proti demencii, Parkinsonovej chorobe alebo poraneniam miechy.

Minulý týždeň Musk prostredníctvom sociálnej siete Clubhouse povedal, že Neuralink nedávno použil svoju nanotechnológiu na implantovanie bezdrôtového čipu do mozgu opice, čo umožnilo zvieraťu hrať videohry iba pomocou jeho mysle.


Prečítajte si tiež: Čip Elona Muska umožní prehrávať hudbu priamo do mozgu


 

Zdroje: YouTube, Twitter

Pridať nový komentár
TOPlist