Náš vesmír má 13,7 miliardy rokov. Kedy sa v ňom po prvý krát mohol objaviť život?
Abraham Loeb z Harvardovej univerzity vo svojom článku The Habitable Epoch of the Early Universe na arXiv.org prichádza s hypotézou možnosti veľmi skorej existencie života vo vesmíre. Podľa tejto hypotézy už 15 miliónov rokov po Veľkom tresku ponúkal vesmír životu vhodné podmienky na jeho zrod a existenciu.
Vesmír je v súčasnosti chladné miesto s teplotou 2,7 Kelvina (-270 stupňov Celzia). 15 miliónov rokov po Veľkom tresku to bolo 300 Kelvinov (približne 27 stupňov Celzia), teplota priateľská k životu. Podľa Loeba je možné, že v tom období existovali planéty s pevným povrchom v miestach s vyššou hustotou hmoty. Oba tieto faktory dohromady vedú k domnienke o možnej existencii života už tak krátko po Veľkom tresku.
Priemerná hustota hmoty v tomto období bola približne milión krát väčšia ako v súčasnosti. Vesmír sa však naďalej rozpínal a tak chladol a podmienky v ňom vhodné pre život neexistovali dlho, len 2 až 3 milióny rokov. Potom bol vesmír prichladný a "ostrovčeky" tepelne vhodných podmienok, ktoré existujú v relatívne blízkom okolí hviezd v súčasnosti čakali na svoj zrod stovky miliónov rokov (prvé hviezdy sa sformovali viac než 150 miliónov rokov po Veľkom tresku). Za pár miliónov rokov mohol život dospieť k určitým druhom mikróbov. Potom zanikol a nie je spôsob akým by sa mohli stopy po ňom zachovať až do súčasnosti. Čo robi Loebovu hypotézu nedokázateľnou.
Napriek tomu, podľa Loeba, prípadna existencia vhodných podmienok pre vznik života už 15 miliónov rokov po Veľkom tresku môže mať vplyv na platnosť antropického princípu. Konkrétne na argument presnosti nastavenia základných kozmologických parametrov pre existenciu života vo vesmíre. Existujú ich nastavenia, ktoré by viedli k možnosti vzniku hviezd už 15 miliónov rokov po Big Bangu.
passco
fabi8
m2fizy
pedge
m2fizy
Pjetro_de
m2fizy
Pjetro_de
m2fizy
Pjetro_de
m2fizy