EN

Zomrel Jack Tramiel, otec Commodore 64

Svojimi ideami podstatne ovplyvnil dnešné počítače.

Smrť velikána je vždy veľmi pochmúrnou udalosťou. Keď však zomrie počítačový velikán, je to pre nás, IT nadšencov, ešte pochmúrnejšie. To platí obzvlášť pri niekom, kto sa svojím pôsobením zaslúžil o masívny rozvoj počítačov a informačných technológií. Vo veku nedožitých 84 rokov nás navždy opustil pán Jack Tramiel, otec legendárneho Commodore 64.

(Jack Tramiel na 25. výročí existencie Commodore 64)

Tento skromný chlapík sa narodil v Poľsku v roku 1928 ako člen židovskej rodiny. Jeho cesta životom bola neraz kľukatá. Počas nemeckej invázie v období druhej svetovej vojny bol zajatý a umiestnený do koncentračného tábora Auschwitz. Ako jednému z mála sa mu však podarilo prežiť Hitlerov režim, za čo vďačí 84. Pešej Divízii, ktorá ho v apríli 1945 vyslobodila z tábora. V novembri 1947 emigroval do Ameriky a vstúpil do armády.

Tu sa okrem iného naučil opravovať kancelársku techniku, ako napríklad písacie stroje. Takto získané cenné skúsenosti sa neskôr v rokoch 1953-1955 rozhodol uplatniť založením spoločnosti orientovanej na výrobu a servis kancelárskych strojov. Tramiel túžil po tom, aby bolo meno jeho firmy inšpirované armádou. Keďže slová ako "generál" či "admirál" boli už prevzaté, rozhodol sa pre názov Commodore Business Machines.

Jeho výrobkom, kalkulačkám, sa pomerne dlhšiu dobu nedarilo efektívne presadiť na trhu. Bolo potrebné znížiť predajné ceny produktov, no nakoniec sa s nimi šlo dole až natoľko, že podkopali aj samotné výrobné náklady. To bola pre Tramielovu spoločnosť istá záhuba.

Nebyť finančnej injekcie od vlastníka časti akcií Commodore Business Machines a taktiež vízie šéfa vývoja produktov v jeho spoločnosti, technologický progres by asi nebol nikdy pokračoval. Chuck Peddle, spomínaný firemný zamestnanec, vštiepil Jackovi myšlienku, že kalkulačky nie sú adekvátnou budúcnosťou. A tak prišli na rad počítače.

Prvým od Tramielovej spoločnosti bol model Commodore PET, ktorý počnúc rokom 1977 zožal prvú vlnu veľkého úspechu. Tramielova spoločnosť bola na roztrhanie, dokým sa na trhu neobjavil ďalší pokles cien. Zatiaľ čo Commodore PET ponúkal monochromatické zobrazovanie informácií, konkurenčné produkty (napríklad Apple II či Atari 800) už poznali viacero farieb. Na odvetu bol onedlho vyslaný Commodore VIC-20 a hneď po ňom nasledoval legendárny Commodore 64, ktorého predaje boli rátané v miliónoch kusoch.

(Commodore 64)

V januári 1984 Jack Tramiel opustil ideu Commodora 64 a založil si ďalšiu spoločnosť, ktorú pomenoval po sebe. Pozdejšie odkúpil časť Atari, pričom z tohto celku sa neskôr sformovala firma Atari Corporation. Jej vedenie Jack prepustil svojmu synovi, Samovi. Kvôli jeho zdravotným problémom sa však otec musel vrátiť na "trón". V roku 1996 predal spoločnosť Atari výrobcovi pevných diskov Jugi Tandon Storage.

Jack Tramiel sa počas svojej púte nezaslúžil len o rozvoj idey počítačov, ale aj o spoluzaloženie Múzea Pamiatok Holokaustu v Spojených štátoch amerických. Nakoniec však navždy zavŕšil svoju cestu v nedeľu, ôsmeho apríla 2012, pravdepodobne zo zdravotných príčin. Zanechal tak po sebe ženu a troch svojich synov.

(Jack Tramiel, 13.12.1928 - 08.04.2012)

Zdroj: VR-Zone.com, Wikipedia.org, foto v článku a na titulke - Alex Handy, Wikipedia, Commodore.ca, IDG

Komentáre (2)
AmOK
R.I.P.
m2fizy
hmmm ... dalsi z vyzionarov odisiel ... skoda ... zalozil celkom peknu firmicku ktora do sveta IT prispela velmi znacnou mierou ... hlavne v oblasti rozsirenia, "miniaturizacie" a dostupnosti vtedy nedostupnych "halovych PC", medzi "ovce". Keby sa tento chlapik "nevyskytol" urcite by sme v IT neboli tam kde sme teraz ... taktiez sa pripajam a poprajem ... R.I.P.
Pridať nový komentár
TOPlist