A znamená to, že tmavá hmota neexistuje?
Je známe, naša Galaxia a galaxia Andromeda sú na kolíznom kurze. Približujú sa k sebe rýchlosťou približne 100 kilometrov za sekundu a zrazia sa o 3 miliardy rokov. Tím vedený Hongsheng Zhaom z University of St Andrews teraz prichádza s hypotézou, že takáto zrážka už prebehla aj v minulosti pred 10 miliardami rokov. Vyplývajú z nej závery, ktoré môžu viesť k prepísaniu histórie nášho vesmíru.
K tejto hypotéze vedú posledné merania pohybu galaxie Andromeda (M31) Hubblovým vermírnym ďalekohľadom. Podľa týchto meraní pred 7 až 11 miliardami rokov nastalo blízke priblíženie oboch galaxií na vzdialenosť približne 55 kiloparsecov (180 tisíc svetelných rokov).
Takáto zrážka by vysvetlila vznik špirálových ramien oboch galaxií, ktoré ranné fázy vývoja galaxií neukazujú a mnohé súčasné galaxie ich majú. Navyše pri použití súčasných teórií gravitácie na veľkých škálach zo simulácií zrážky Andromedy a Mliečnej dráhy vychádza zaujímavý záver. Ak skutočne existuje tmavá hmota, tak by sa pri zrážke obe galaxie museli spojiť. Ak sa nespojili, znamená to, že tmavá hmota neexistuje alebo, že fungovanie gravitácie na veľkých škálach (v tomto prípade stovky kiloparsecov) ako ju popisuje výskumným tímom použitá teória (Milgromova dynamika) nepopisuje stav vecí dostatočne presne.
Tmavej hmoty by vo vesmíre malo byť približne 5 krát viac ako nám z každodennej skúsenosti známej normálnej (baryónovej) hmoty z ktorej sa skladáme my a veci ktoré vidíme okolo nás. Doteraz sa jej pôvod neobjasnil a existujú alternatívne teórie vysvetľujúce javy ktoré viedli k zavedeniu hypotézy tmavej hmoty, pomocou existencie objektov z normálnej hmoty, napríklad hnedých trpaslíkov, či antihmoty v priestore medzi galaxiami.
Okolosediaci