V dnešnom teste si pod mikroskop vezmem novinku – top-flow chladič japonského Scythe, ktorým je Kabuto 3. Názov ako z pokémona odráža v skutočnosti bojovníka podobného ako Ninja. Kabuto 3 prináša veľmi zaujímavý výkon za veľmi zaujímavú cenu čím podkuruje aj takej Noctua NH-C14. Kameňom úrazu je však montáž, ktorá je hodná kategórie Box chladičov.
Dizajn balenia nemá zmysel rozpisovať, vidíte ho na fotkách. Po otvorení balenia vás uvíta krabička s neveľkým príslušenstvom. Pod ňou je v kartónových výliskoch uložený pasív s už namontovaným ventilátorom. Chladič síce nechránia žiadne penové či polystyrénové vložky, no kartónové steny so vzduchovými medzerami poskytujú dobrú ochranu pri transporte.
Návod, 4 kusy montážnej sady, malé vrecúško anonymnej teplovodivej pasty na jedno použitie. Toto je asi najchudobnejšie príslušenstvo aké som kedy videl konkurujúce Spartan 3 Pro od Silentium PC za 20€. Kabuto 3 však cenou útočí na 50€. Pravdou však je, že Scythe ani nemal príliš aké iné príslušenstvo pribaliť nakoľko montáž je taká aká je (uvidíte neskôr) a chladič nie je možné osadiť ani druhým ventilátorom, takže ani pár spôn navyše by tu nemal zmysel.
V oblasti kompatibility sa Scythe taktiež moc nepochlapil. Vďaka „boxovému“ montážnemu systému nie je chladič možné nainštalovať na LGA 2011-v3 patice od Intelu. Výkonné zostavy s Haswell-E/Broadwell-E procesormi sa dnes dajú pritom pekne postaviť v malých skrinkách kde nie je priestor na vysoké vežovité chladiče.
Je pravda, že v súčasnosti už nie, kedysi to bol štandard. Podstatné je, že ťahá už niekoľko rokov a to zvláda aj pretaktovanie a nie príliš šetrné zaobchádzanie :)
Scythe Ninja 4 má niekoľko chybičiek krásy, no za svoj výkon a cenu si jednoznačne zaslúži ocenenie pomer cena/výkon.
Nemá byť ocenený testovaný chladič?
hurkov
Vladys
hurkov
Vladys
Marin003