EN

Thermaltake Crystal Orb

Na test z www.chladice.sk mi došiel chladič Thermaltake Crystal Orb. Jeho použitie smeruje hlavne na grafické karty a chipsety matičných dosiek.    Starší BlueOrb od Thermaltaku mal pár nedostatkov a bol som zvedavý, či sa výrobca poučil. Výsledky ma príjemne prekvapili..... 

Vlastnosti

Chladič má okrúhly tvar a jeho vetrák je zasadený vo vnútri - proste na prvý pohľad zaujme dizajnom. Rozmery chladiča 50x50x15 mm nie sú malé - na grafickej karte to nemusí prekážať, no na chipsete matičnej dosky už áno (kondenzátory a pod.) Vetrák chladiča sa točí na pekných 5500 ot./min , pričom vydáva hluk 26.4 dB, prietoku vzduchu 12,4 CFM. K hluku môžem povedať toľko, že nevadí, ale počuť ho. 

Design chladiča je naozaj veľmi pekný. Vetrák je ukrytý v akejsi "klietke", ktorá je vytvorená heatsinkom s rebrami na ktorých je upevnený vrchný kryt s logom Thermaltake.

Celá základňa chladiča je medená, čo na prvý pohľad kvôli krásnemu niklovému lesku nieje vidno. Všimnúť sa to dá pri pohľade vnútra 3 dierok na spodku. Na upevnenie je stanovený presný rozmer, čo nie je až tak rozumné. Výrobca sa poučil z predchádzajúcej chyba na BlueOrbe a základňa je rovná a lesklá. Netreba ju už zarovnávať a lapovať (leštiť).

K chladiču bolo pribalené dosť dobré príslušenstvo : teplovodivá pasta , push piny (kolíčky pre upevnenie), redukcia napájania a obojstranná lepiaca poduška v prípade, že Vám rozmer dier nebude sedieť.

Montáž a malý test

Na test sa použila nasledujúca zostava :

MSI K7T Turbo Raid, AthlonXP 1600+@1800+, 2x128 MB PQI SDRAM, 15 GB Maxtor HDD, MSI Geforce2 MX, CDROM Teac 32x +CDRW Sony, chladič TITAN TTC-D5TB, zdroj EC300W.

Windows XP CZ Prof, VIA 4in1 4.37, 

Pre test som konečne zohnal digitálny foťák, za ktorý ďakujem firme Artemiss. Z malej krabičky som vybalil Crystal Orb a sáčok s príslušenstvom. Nasledovala demontáž matičnej dosky a vybratie starého pasívu z chipsetu. Starý pasív sa na matičnú dosku upínal tým istým systémom, ako Crystal Orb, teda cez kolíčky. Po odmontovaní a porovnaní rozmeru medzi dierami na Cystale a matičnej doske som prišiel k záveru, že rozmer na matičnej je menší, ako na Crystale. 

Bol som nútený preto použiť samoúchytnú, obojstrannú tepelnú podložku, ktorá však nechladí resp. neprenáša teplo tak dobre, ako keby som použil napr. striebornú pastu od Titanu. Podložka držala chladič výborne a bol som spokojný.

Pár obrázkov :

Crystal Orb sa vošiel do priestoru medzi CPU, pamäte a kondenzátory len tak-tak.

Po zapnutí systému a nabehnutí do WindowsXP som vyskúšal trochu pracovať. Po chvíľke (CPU malo teplotu 49 C) som chytil Crystal Orb a bol vlažný. Predsa len tých 5500 ot./mon. robí svoje. Pri hraní Quake3, alebo dema Medal of Honor už bol chladič teplejší, ale stále nebol horúci.

Systém mi bežal na 143 Mhz zbernici, pričom 144 hranica už nebola stabilná. S Crystal Orbom sa mi podarilo dostať až na 146 Fsb, ktoré však už nebolo stabilné. 145 Mhz frekv. však bolo stabilná, pričom pri použití pôvodného chladiča mi táto frekvencia ani nenabehla....

Nemal som možnosť teplotu merať, ale výsledky zmeny Fsb hovoria za seba. Tiež priestor okolo Crystalu už nebol prehriaty - skôr vlažný. Výsledky na zahraničných weboch sú približne na rovnakej úrovni a hovoria, že rozdiel v teplote medzi Crystal a BlueOrbom je pekných 18 percent.

Záver

Z chladiča som bol veľmi potešený. Nielen z výkonu, ale aj dizajnu. Horšie je to už s upínaním chladiča, pričom vrelo odporúčam zmerať pred kúpením rozmer dier v matičnej a na chladiči. Je lepšie upevniť chladič pomocou kolíkov a dať dobrú pastu, ako s obojstrannou poduškou. Dizajn je fakt pekný - chladič sa hodí do upravených Case. Nezabudnite na rozmery/priestor aby sa chladič vôbec zmestil.

Cena sa pohybuje okolo 1100 Sk s DPH. Trošku veľa, ale za dizajn a výkon sa platí....

Chcel by som poďakovať za zapožičanie Crystalu www.chladice.sk ,kde si ich môžete kúpiť/objednať.

Pridať nový komentár
TOPlist