Všetko šlo ako po masle. Všetko od štartu, oddelenia prvého stupňa, činnosti druhého, separácie kozmickej lode Dragon, jej manévrovania, brzdného manévru až po veľmi presné pristátie nakoniec.
Po viacerých odkladoch, prišiel včera moment, očakávaný mnohými priaznivcami kozmických letov. Falcon 9, ťažký nosič spoločnosti SpaceX, na palube s kozmickou loďou Dragon (Drak) odštartoval. Celý príbeh vrcholiaci včerajším štartom začal už v 90tych rokoch minulého storočia, vo svete rodiaceho sa internetového boomu. Koho zaujíma ako sa juhoafrický študent cez úspech v internetovom biznise dopracoval až k tomu čo doteraz zvládli len vládne agentúry 6 krajín na svete, teda letieť a najmä po lete pristáť s vlastnou kozmickou loďou si môže prečítať náš článok Falcon 1 a úsvit privátneho kozmického priemyslu.
V našej prvej online reportáži sme spolu sledovali prvý štart Falconu 9. Prvý štart bol testom samotnej rakety. Včerajší štart bol druhým letom Falconu 9, prvým s kozmickou loďou Dragon na palube. Tá sa mala oddeliť od svojho nosiča Falconu 9 na nízkej orbite (približne 300km nad povrchom Zeme) a následne vykonať letové manévre a testovať svoje systémy a komunikáciu s riadiacim strediskom na Zemi. Po dvoch obletoch Zeme mal Drak brzdiacim manévrom začať pristávanie, prechod atmosférou a finálne pristátie na padákoch v Tichom oceáne 500 kilometrov od mexického pobrežia. A všetko šlo ako je vidieť aj z priloženého videa presne podľa plánu.
Takýto bezpróblemový let a naplnennie všetkých cieľov misie príjemne prekvapuje. Privátna spoločnosť postavila raketu a kozmickú loď, ktoré dokázali vykonať kozmickú misiu, vrcholiacu úspešným pristátim čo doteraz dokázali len Čína, ESA, India, Japonsko, Rusko a USA. A nezabudnime na to najdôležitejšie, dokázali to za zlomok ceny za, ktorú to dokázali vládne agentúry.
Po penzionovaní raketoplánov v priebehu roku 2011 bude Dragon jednou z komických lodí, ktoré zastúpia raketoplány pri zásobovaní Medzinárodnej kozmickej stanice (ISS). Podľa doterajších plánov vyžadovala NASA od SpaceX ďalší let Dragonu, priblíženie sa k ISS (na vzdialenosť 10km) a jeho pristátie na Zemi, než povolí pri treťom lete jeho prvé pristátie pri ISS. Po včerajšom hladkom lete sa bude SpaceX snažiť presvedčiť NASA o povolenie pristátia pri ISS už pri nasledujúcom druhom lete Dragonu. A my budeme túto rodiacu sa revolúciu v kozmickom priemysle so záujmom sledovať.
Nasledujúci let Dragonu je naplánovaný na 14. apríla 2011. Stay tuned :)
fobos
Pavol Bobik
fobos
doCHtor