Mnoho Android užívateľov musí dlho čakať, kým dostane novú verziu operačného systému od svojho mobilného operátora, ak sa tak vôbec stane. Spoločnosť HTC vysvetlila prečo tomu tak je.
Aktualizácie operačného systému Android prinášajú okrem zlepšenia bezpečnosti a stability často aj nové funkcie, ktoré používateľov zaujímajú najčastejšie. Vzhľadom na to, že vznikajú mnohé otázky kvôli dlhému čakaniu na Android aktualizáciu, snaží sa HTC vysvetliť prečo to trvá tak dlho a prečo pre niektoré zariadenia nie je dostupná žiadna aktualizácia.
Ešte pred dokončením novej verzie Androidu dostanú výrobcovia zariadení, ako je napríklad HTC, Samsung, od Google novú platformu Developer Kit, v skratke PDK. S touto môžu začať posudzovať a testovať nový Android-Framework. Potom Google oficiálne oznámi novú verziu a poskytne svojim partnerom k dispozícii celý zdrojový kód. Tento dostanú súčasne výrobcovia zariadení (smartfónov) ako aj výrobcovia čipov (procesorov a čipsetov v smartfónoch). Následne zostáva teda iba na rozhodnutí výrobcoch čipov, či budú svojimi čipsetmi podporovať aj ďalšiu novú verziu Androidu.
Výrobca čipsetu smartfónu hrá rozhodujúcu úlohu
Ak sa výrobca čipov rozhodne, že nechce podporovať novú Android verziu na konkrétnom čipsete, nebude už k dispozícii žiadna aktualizácia pre príslušné zariadenie. V opačnom prípade musí začať tým, že vytvorí potrebné ovládače a optimalizácie a poskytne ich výrobcovi zariadenia vo forme modifikovaného Board Support Package (BSP).
Ak už je BSP k dispozícii, rozhoduje sa ďalej HTC, či je možné poskytnúť novú verziu ako aktualizačný balík a potom začne s integráciou svojho rozhrania HTC Sense. U zariadení, ktoré sa predávajú s čistým Androidom (napr. smartfóny a tablety Nexus od Google), sa tento krok preskočí.
Aktualizácie pre mobily od operátorov trvajú najdlhšie
V prípade zariadení od mobilných operátorov sa často dorábajú aj rôzne zmeny a prispôsobenia v rozhraní, ktoré treba následne brať do úvahy aj pri aktualizácii Androidu. Operátor a výrobca zariadenia sa musia spolu dohodnúť, ktoré úpravy sú potrebné, následne začne výrobca tieto implementovať do zdrojového kódu.
Aktualizáciu potom otestuje buď HTC alebo mobilný operátor, predtým než sa posunie do oficiálnej testovacej a certifikačnej fázy. Ak sa pri tom vyskytnú kritické chyby, musí byť vytvorený nový build a testy sa opakujú znova, až kým sa nedosiahnu požadované výsledky (zapájajú sa aj regulačné úrady). HTC má možnosť rozhodnúť sa, či bude aktualizáciu do zariadení dodávať prostredníctvom mobilných operátorov alebo prostredníctvom Google.
A tak nakoniec dochádza k tomu, že Android aktualizácia je najrýchlejšie dostupná pre zariadenia Google Play edície s prakticky nezmeneným Androidom. Nakoľko v tomto prípade je nutné podniknúť menej úprav ako u zariadení s rozhraním HTC Sense, či jemu podobným. Najväčší problém ale predstavujú zariadenia, ktoré si vyžadujú úpravu rozhrania podľa potrieb operátorov, kedy testy realizujú priamo prevádzkovatelia sietí.
Že je tento proces skutočne nesmierne zdĺhavý potvrdzujú nielen skúsenosti majiteľov smartfónov, ale aj grafika ktorú vytvorila spoločnosť HTC. Zobrazuje v zjednodušenej forme celý proces, od vydania PDK až po stiahnutie aktualizácie do zariadenia používateľa. Pozrieť si ju môžete priamo na stránkach HTC.
Zdroj: Golem.de
_dumb0_
Supersonic
Pascalwb
_dumb0_
mano8