Teleskop WISE skončil svoju misiu pred dvoma rokmi, NASA ho teraz „prebúdza“ aby hľadal pre Zem nebezpečné asteroidy a vytipoval cieľ pre misiu, ktorá jeden pritiahne na obežnú dráhu Mesiaca.
Teleskop WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) pracujúci v infračervenom spektre svetla dokončil svoju pôvodnú misiu mapovania oblohy už vo februári 2011. Počas svojej činnosti pozoroval viac ako 34000 objektov v páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom a k tomu ďalších 135 ktorých obežné dráhy sú blízko Zeme. Celkovo mohli vedci zapísať do katalógov nebeských telies viac ako 560 miliónov objektov.
Po skončení tejto plodnej, 13 mesačnej misie uviedla NASA teleskop do „pohotovostného“ režimu a vypla takmer všetky nástroje na palube.
Tieto by sa už od septembra mali ale opäť spustiť a začať znova skúmať oblohu v infračervenom spektre. Hľadať sa budú potencionálne nebezpečné asteroidy, ktoré by svojou trajektóriou a veľkosťou mohli znamenať problémy pre našu Zem. NASA už má mať zmapovaných asi 95% asteroidov blízkych Zemi s priemerom väčším ako jeden kilometer, v súčasnosti je asi v polovici svojho 15- ročného úsilia nájsť 90% vesmírnych kameňov s priemerom >140 metrov.
Takéto hľadanie nabralo na dôležitosti aj po nedávnom výbuchu malého asteroidu nad mestom Chelyabinsk v Rusku, kde sa na začiatku tohto roka uvoľnila energia o sile dvadsiatich až tridsiatich atómových bômb z Hirošimy.
WISE teleskop bude prezerať oblohu aj kvôli cieľom budúcej misie, ktorá počíta s vyslaním robotickej sondy k vytipovanému asteroidu a jeho následného presunu na obežnú dráhu okolo Mesiaca, kde by ho vedci mohli ďalej študovať. V roku 2021 by ho potom navštívili aj astronauti.
Zdroj: Reuters
Add new comment