Dnes pracujú nemeckí vedci na presnom sledovaní vesmírneho odpadu.
S boomom kozmických letov a satelitov na obežnej dráhe Zeme od druhej polovice minulého storočia sa začal v posledných rokoch objavovať nový fenomén – kozmický šrot. Staré, nefunkčné či deaktivované satelity alebo časti rakiet a iných strojov letia stovky kilometrov nad našimi hlavami a často tým ohrozujú súčasné satelity ako aj samotnú ISS permanentne obývanú ľuďmi. Vesmírne agentúry už začínajú pracovať na možných riešeniach. Jednou z nich je aj použitie výkonných laserov na doslovné „zostreľovanie“ odpadu.
O tejto technike sa v teoretickej rovine hovorilo už dávnejšie, no teraz nemeckí vedci z DLR (Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt) oznámili, že na tejto technike už pracujú. V súčasnosti vylepšujú systém presného sledovania kozmického šrotu, ďalším krokom potom bude samotné nasadenie laserov pre zmenu dráhy letu objektov a ich navedenie smerom do atmosféry, kde by zhoreli.
Na hvezdárni v meste Stuttgart pracujú výskumníci na sledovaní a premeriavaní objektov, pričom zároveň vyvíjajú metódy pre presnejšie predpovedanie ich dráhy letu. To sa bude dať neskôr využiť aj pre aktívne vyhýbanie sa zrážkam so satelitmi. Dnes sa merania uskutočňujú zatiaľ len pri súmraku, kedy sú letiace časti bývalých satelitov ešte osvetlené slnečným svetlom. Pre každý objekt sa stihne spraviť desať až dvadsať záznamov. Neskôr sa ale počíta už s nasadením laseru pre aktívne osvetlenie objektov, čoho prirodzeným rozšírením bude následne použitie vyššieho výkonu a samotného „zostrelenia“ z obežnej dráhy.
Zdroj: DLR.de
Add new comment