SK

NASA otestovala vysokorýchlostné laserové pripojenie na Mesiac o rýchlosti 622 Mbps

Pripojenie má byť nástupcom ešte rýchlejšieho a spoľahlivejšieho laserového pripojenia pripravovaného na spustenie v roku 2017.

NASA úspešne otestovala širokopásmové pripojenie zabudované do sondy LADEE, posielaním dát "z" a "na" Mesiac rýchlosťou 622 Mbps. Sonda LADEE vypustená minulý mesiac má zabudované nástroje určené na meranie stavu Mesačnej atmosféry z orbitu. Okrem iného má zabudované LLCD (Lunar Laser Communication Demonstration) systém, ktorý sa skladá so sústavy laserov umiestnených na vonkajšom trupe na posielanie dát späť na Zem. Dáta sú posielané do troch základní oveľa rýchlejšie ako používame bežne na Zemi. Prvé testy boli podľa NASA veľkým úspechom.

"LLCD je prvým krokom smerujúcim k nášmu plánu vybudovať ďalšiu generáciu komunikácie. Výsledky nás povzbudili k pokračovaniu nášho plánu a zdá sa, že sme na správnej ceste na spustenie tejto služby" - povedal Badri Younes z NASA. Vesmírna agentúra sa potýka s rovnakými problémami ako komunikácia na Zemi. Príliš veľa dát a nedostatok pásma. Rádiová komunikácia bola používaná od začiatku vysielania objektov do vesmíru. Nevýhodou je jej limitované spektrum a kapacita.

Sonda LADEE


Systém LLCD používa lasery namontované na vonkajšej strane sondy LADEE, aby nič nebránilo posielanu dát na Zem do staníc v USA a Španielsku. Tieto stanice používajú 15 cm teleskopy fungujúce ako vysielače a 40 cm teleskopy ako prijímače. Naneštastie systém LLCD nebude v prevádzke dlhú dobu. LADEE strávi na orbite Mesiaca 100 dní vzorkujúc jeho atmosféru a potom bude nasmerovaná priamo do Mesačného regolitu (horniny), aby sa zabránilo prašným stopám na orbite.

Do roku 2017 chce NASA spustiť nástupcu systému LLCD, systém LCRD (Laser Communications Relay Demonstration). Bude vybavený novým hardvérom a uvidí sa ako prežije dlhodobejšie misie nie len na Mesiac, ale oveľa ďalej do vesmíru. Testovať sa teda budú oveľa väčšie vzdialenosti na prenos dát ako doposiaľ. LCRD bude schopné preniesť 1,25 Gbps kódovaných dát a 2,88 Gbps nekódovaných dát. Zariadenie bude mať dĺžku mierne cez 10 cm a bude menej energeticky náročnejšie ako rádiový komunikačný systém. Misia na ktorej sa bude skúšať potrvá dva roky a ak sa podarí pošle petabajty údajov zo vzdialenejšieho vesmíru.

Zdroj: theregister.co.uk

Add new comment
TOPlist