Po niekoľkomesačnom pobyte na obežnej dráhe sa semienka stromov zasadili na Zemi. Záhadne začali kvitnúť šesť rokov skôr ako by mali.
Záhadné skoré kvitnutie čerešňových stromov z „kozmických“ semien udivuje v Japonsku nielen vedcov, ale aj mníchov u ktorých stromy rastú. Bežne tento druh stromov prináša prvé kvety asi v desiatom roku svojho života. Tie ktoré pochádzajú zo semien z paluby ISS však začali kvitnúť o šesť rokov skôr a navyše s netradičnými kvetmi. Vedci zatiaľ len neveriacky krútia hlavami: „Z vedeckého uhla pohľadu môžeme povedať len to, že nevieme prečo“ hovorí Tomita-Yokotani, rastlinná fyziologička z univerzity Tsukuba.
Semená stromu boli spolu s ďalšími poslané na obežnú dráhu okolo Zeme na palube stanice ISS v roku 2008. O osem mesiacov neskôr a po asi 4100 obehoch planéty sa vrátili naspäť, pričom časť putovala na testy do laboratórií, zvyšok sa zasadil na rôznych miestach v Japonsku.
Po štyroch rokoch začali stromy po prvý krát kvitnúť, celých približne šesť rokov skôr, ako si príroda pôvodne zaumienila. Samotné kvety ešte navyše sú iné, ako bežne bývajú – majú len päť lupeňov namiesto približne tridsiatich u „normálnych“ stromov.
Čerešne u mníchov z kláštora Ganjoji však nie sú jedinými skoro kvitnúcimi „vesmírnymi“ stromami. Zo štrnástich miest kde sa zasadili stromy, sa objavili predčasné kvety už na štyroch miestach. Pred dvoma rokmi napríklad v meste Hokuto, kde si stromy nadbehli taktiež približne šesť rokov.
Dôvody, prečo stromy zo semien z obežnej dráhy kvitnú skôr, sa zatiaľ len hľadajú. Absencia presnejších sledovaní zatiaľ dáva priestor len špekuláciám. Vedci hovoria o tom, že svoj podiel mohlo zohrať aj intenzívnejšie kozmické žiarenie, ktorému boli semená vystavené stovky kilometrov nad povrchom Zeme.
Zdroj: AFP
Peter2
Trubadur
m2fizy
Anka78
Jon Snow
m2fizy
meno1
bravo
m2fizy
meno1
aladar
m2fizy
dusanqq