SK

DELL Inspiron 1525 - notebook ružového pantera - recenzia :-)

Aj ten najlacnejší zástupca istej modelovej rady notebookov sa snaží osloviť zákazníka. Nie inak je tomu v prípade spoločnosti Dell a jej notebooku Inspiron 1525. Ako už isto tušíte, do rúk sa nám dostal jeden z najmenej vybavených modelov. Čo môže ponúknuť?

Úvod, hardware

Spoločnosť Dell nám do testu zaslala konfiguračne slabší notebook vhodný skôr na základné operácie, akými sú surfovanie po internete, prácu s kancelárskymi aplikáciami a sledovanie „nie-HD“ videa.

Procesor

Srdcom počítača je jednojadrový Intel Celeron M 540 s taktovacou frekvenciou 1,8 GHz (FSB je na 533 MHz). Procesory Celeron nedisponujú pokročilými režimami spotreby ako Core 2 a nezostáva im preto nič iné ako spoliehať sa na nižšie pracovné frekvencie.

Napriek tomu, že ide o jedno z najsilnejších riešení CPU Celeron, výkonom tento procesor nikoho neoslní.

Operačná pamäť

Použité sú dva 512-MB pamäťové moduly DDR2 značky Samsung zapojené v dualchannel. Ich továrenským maximom je bežných 667 MHz pri časovaní 5-5-5-15. Pretože použitý procesor má pomalšiu zbernicu, pamäte v tomto prípade bežia na 533 MHz s časovaním 4-4-4-12. Oba pamäťové sloty sú už obsadené, ak by teda niekto uvažoval o dodatočnom rozšírení, bude musieť modul(y) navyše zahodiť.

Len jeden gigabajt operačnej pamäte by možno nebol až tak veľkou príťažou, notebook sa ale dodáva s predinštalovaným operačným systémom Windows Vista, pre ktorý toto množstvo predstavuje skôr použiteľné minimum.

Grafická karta

Integrovaná grafická karta GMA X3100 svojim výkonom dieru do sveta nespraví, pre svoj účel, zobrazovanie, je ale plne dostačujúca. Slabšia konfigurácia sa aspoň odrazí v priaznivej výdrži batérie.

Jadro GMA X3100 beží na 500 MHz, podporuje Direct3D 9.0c, OpenGL 1.5 a v obmedzenej miere aj akceleráciu videa. Niektorým s novších ovládačov vraj bola zapracovaná aj podpora pre Direct3D 10 (čip preň bol konštruovaný), neviem to ale potvrdiť. Ovládače, s ktorými sa ku mne notebook dostal, sú už staršieho dátumu a nepodporovali ani Shader Model 3.

Pevný disk, optická mechanika

Ako úložisko pre súbory bol nainštalovaný 120 GB veľký pevný disk od firmy Western Digital. Vďaka tomu, že je rozdelený na dve partície je možné v prípade potreby operačný systém pohodlne preinštalovať behom pár minúť.

Optická mechanika dokáže zapisovať na všetky formáty CD aj DVD, vrátane dvojvrstvových a DVD-RAM diskov.

Batéria

Šesťčlánková batéria pri napätí 11,1 V má kapacitu 56 Wh (teda cca. 5000 mAh) a v kombinácii so slabšou konfiguráciou by preto mala notebooku zaistiť solídnu výdrž. Pre cestovateľov je voliteľne dostupná ja väčšia batéria s kapacitou až 85 Wh, ktorá posunie limit ešte ďalej. Jej nevýhodou je, že kvôli väčším rozmerom vyčnieva.

Konfigurácia

Comments (12)
scarinko
Dell studio 1535 s konfiguraciou T2390 15,4"WXGA 2G 120GB x3100 DVDRW WL BT Cam VHB, Ružové prevedenie, farba Bubblegum Pink Microsatin Finish sa da zohnat za 17 tisic s DPH
baqq
hmm..no typicky DELL, vzdy o par tisic navyse ako konkurencia :) nemyslim, ze jednojadrove CPU je nejakym vyraznym problemom pre taketo notebooky, celerony s core architekturou su sikovne procaky, nizka spotreba, dostatocny vykon,... samozrejme na ziadne narocne operacie, ale na bezne pouzitie (jednoznacne ale s XP) je to uplne fajn. len, ze fakt zaplatit pomaly polovicku ceny navyse len za to, ze je to DELL, a vnutri to iste ako Acer, MSI, HP,... mi nejako nepride ako najrozumnejsie...
Glauko
CeleronuM už dávno odzvonilo a je otázkou času kedy ho aj tu vystrieda Intel Atom SC, DC, či VIA Nano, pričom ako benefit ponúkajú vyššiu výdrž batérie v rovnakom výkonnostnom spektre kancelárskych aplikácii.
baqq
v rovnakom vykonnostnom spektre? ak je celeron M v rovnakom vykonnostnom spektre ako Atom, atd., tak potom v rovnakom spektre je aj Pentium 3 na ktorom tiez spustis kancelarske aplikacie,... kym Atom nedosiahne regulernu vykonnost core procaku, ako napr. Celeronu, s podobnymi frekvenciami, nebudem o nom ani uvazovat,... nie sme v roku 2003... hoci do kalkulaciek a PDA to moze byt fajn...
allshe
kto by dal tolko za taky book? HP 550-tka v pohode za 12,5k v skoro rovnakej konfiguracii. a usetris peknu kopku penazi (kupis si trebars ramky a nejaky ten externy disk)
Glauko
2baqq: pokiaľ CeleronM dosiahne nižšie TPD tak o polovicu oproti dnešku a k tomu dostane i pokročilé režimy spotreby tak prežije. Samozrejme kancelárske aplikácie sú rovnaké výkonnostné spektrum. I keď fundamentálne uznávam, že zadefinovanie pojmu kancelárske aplikácie môže byť troška ťažšie. Súhlasím, že aj PIII na 1000/1200MHz je v rovnakom výkonnostnom spektre avšak z hľadiska spotreby úplne niekde inde. To, že Atom je primárne určený pre iné zariadenia je jasné hlavne čo sa týka SC avšak napr. i taký Asus Eee postavý notebook myslím s 15,4" TFT. Osobne si myslím, že VIA Nano sa viac približuje výkonom k CeleronuM ako Atom.
Summ
Naozaj zvláštne, keď si predstavím, že za sumu o niečo nižšiu sa dá na SVK zohnať Studio C2D T2390 s 3GB RAM, 250 GB diskom a Radeonom HD3450, 2NBD... Neverím, že 14 palcov a ružová farba dokážu zdvihnúť cenu na dvojnásobok.
baqq
TDP je len TDP, ako sme sa bavili uz vedla,... realna spotreba CPU v EIST a mimo neho v idle, sa nijako velmi nelisi,... len to "zaradenie do triedy" mi pride take divne, co si pouzil. To je nieco ako keby som povedal, ze z hladiska hrania WinSolitaire patria grafiky 8500GT, 3850 a GTX280 do rovnakeho vykonoveho spektra... Celeron M (core) pri frekvenciach uz od najnizsich 1,6-1,73 Ghz je procesor , ktory svojim vykonom nebrzdi beznu operacnu cinnost v OS (ci uz XP alebo Viste) co sa o Atome povedat neda.
Glauko
Len tak pre zaujímavosť by ma zaujímalo či ste prišiel fyzicky do kontaktu s doskami alebo nettopmi či netbookmi Intelom Atom 230/270, 330, a VIA Nano L2100 ???
baqq
ano, s 270tkou v asuse eee. s viou zatial nie fyzicky., no pripada mi to ako navrat CPU niekde pred rok 2005...
jararak
porovnavat lowend HP a lowend dellu, co ja viem, dell je tiez spodina, pre seba by som ju asi nikdy nekupil (IBM lower) ale ma jednu uzasnu vec a tou je zaruka, tu nema ani jedna ina firma tak premakanu - myslim teraz NBD. viem ze sa da doplatit u niektorych vysokych modelov hp ale to rubeme kolo 50-60t. Darmo, vyrobcovia bookov ako asus, acer a msi pokazili tento priemisel.
baqq
no neviem ci by som sa prave na to tak dival. zaruku mozu mat akukolvek skvelu, ked si za tu istu cenu kupim rovno 2 rovnake notebooky od tych zlych vyrobcov acer, asus alebo msi... tak aj ked sa mi pokazi, mam druhy nahradny :)
Add new comment
TOPlist