Vedci prišli s ďalším nápadom, ktorý by mohol pomôcť zbaviť nás vesmírneho odpadu okolo Zeme. Je ním vesmírne plavidlo, ktoré by "pojedalo" odpad a premieňalo ho na palivo.
Vesmírny odpad predstavuje stále narastajúci problém. V okolí našej planéty poletuje obrovské množstvo trosiek zo starých družíc a iný materiál, ktorý ohrozuje funkčné družice, satelity a astronautov. Podľa ESA môže aj troska s veľkosťou asi 2,5cm spôsobiť škodu ako ručný granát.
Vedci preto posledné roky aktívne rozmýšľajú, čo s takýmto odpadom. Pred pár rokmi prišli s odvážnym nápadom na zostreľovanie odpadu pomocou laserov a teraz je tu nový, možno ešte odvážnejší nápad z dielne Tsinghua University v Pekingu. Tamojší vedci navrhli vesmírnu loď, ktorá zbiera vesmírny odpad a premieňa ho na palivo, čím sa pohybuje a je úplne nezávislá od iných zdrojov energie. To by teoreticky znamenalo, že takáto loď sa môže plaviť vesmírom až kým „neskonzumuje“ poslednú trosku.
Loď by zachytávala trosky menšie ako 10cm do siete, nakoľko takéto malé úlomky je obťažné zamerať a zasiahnuť laserom. Zachytené trosky by následne prešli do akéhosi mlyna, ktorý by ich rozdrvil na jemný prášok (predstaviť si to môžeme ako mlynček na kávu, ktorý rozmelie zrná na prach). Tento prášok je následne zahrievaný na vysokú tepotu a prechádza systémom, ktorý oddelí kladne nabité ióny od záporne nabitých. Kladné ióny prechádzajú nakoniec elektrickým poľom kde dochádza k zvýšeniu ich energie a generuje sa tak pohon pre loď, ktorá sa následne môže posunúť k ďalším troskám. Negatívne ióny sú uvoľnené do vesmíru.
Nápad je to zaujímavý, má však nevyriešených mnoho technických a bezpečnostných otázok. Jednou z nich je napríklad aj zdroj energie pre mlyn. Loď by síce pre svoj pohyb nepotrebovala žiadny externý zdroj energie, pre mlyn by však energiu potrebovala. MIT navrhuje kombináciu solárnej a nukleárnej energie avšak vo svojej publikácii príliš nerieši otázku bezpečnostných hrozieb pri použití nukleárneho zdroja energie vo vesmíre. Taktiež by bolo potrebné vyriešiť situáciu, keď sa loď ocitne na pustom mieste kde nie sú na dosah žiadne trosky.
Zdroj: engadget
palo111
Dr.knackles
nnnnnn