Viete si predstaviť, že by ste sa v budúcnosti nemuseli obťažovať so zadávaním hesla, a vaše smart hodinky by vás identifikovali na základe činnosti srdca? V Apple áno.
Mobilné zariadenia, a takisto aj tie nositeľné, sú takmer ideálne na biometrické bezpečnostné opatrenia. Či už hovoríme o klasickom snímaní sietnice používateľa, o senzoroch na odtlačky prstov, alebo o viac sci-fi riešeniach akými sú RFID a NFC implantáty, všetko sú to bezpečnostné metódy, ktoré výrazne prekonávajú bežné heslá. Niektoré technológie už bežne používame aj dnes, iné sú takpovediac hudbou budúcnosti. Smart hodinky Apple Watch však chcú byť pri budovaní tejto budúcnosti.
V patentovej prihláške, ktorá bola dnes zverejnená, Apple popisuje proces, pomocou ktorého by bolo možné merať obsah kyslíka v krvi používateľa. Dnes ešte nie sme tak ďaleko, aby sa tieto nápady premenili na realitu, no podaný patent nám dáva možnosť nahliadnuť do myslenia Apple, a môžeme vidieť do akých neprebádaných vôd sa chce spoločnosť pustiť.
Spoločnosť Apple má o podobnú technológiu záujem už dlhšiu dobu. Už prvá generácia smart hodiniek Apple Watch obsahovala potrebný hardvér na takúto identifikáciu, no nikdy sme sa jej nedočkali, keďže spoločnosť by potrebovala súhlas ďalších úradov na akceptovanie zdravotníckeho zariadenia. Teraz sa zdá, že v Apple obnovili svoj záujem a po niekoľkých rokoch môže byť výsledok oveľa viac priaznivejší.
V patente sa píše: „Svetelné žiariče a svetelné senzory môžu byť použité na vykonanie biometrickej identifikácie používateľa. Identifikácia by mala byť založená na charakteristikách ciev používateľa. Napríklad, svetelná informácia môže byť získaná z jedného alebo viacerých svetelných senzorov, a tieto informácie môžu byť porovnané s uloženými informáciami ohľadom identity používateľa.“
Zdroj: thenextweb
Add new comment