SK

Meranie množstva materiálu v kopách galaxií v ranom vesmíre

Medzinárodný projekt Spitzer Adaptation of the Red-sequence Cluster Survey (SpARCS) na University of California, Riverside, kombinoval pozorovania z najlepších ďalekohľadov, aby realizoval jednu z najväčších štúdií molekulárneho plynu – suroviny, ktorá poháňa vznik a formovanie hviezd v celom vesmíre – v troch najodľahlejších kopách galaxií, aby zistili, ako to vyzeralo, keď bol vesmír len štyri miliardy rokov starý. Výsledky boli publikované v The Astrophysical Journal Letters.

Kopy galaxií sú oblasti vo vesmíre pozostávajúce zo stoviek galaxií, ktoré obsahujú trilióny hviezd, horúci plyn a temnú hmotu. Výskumný tím na základe spektroskopického pozorovania na observatóriu W. M. Keck Observatory na Mauna Kea na Havaji a Very Large Telescope v Chile, potvrdili, že na počiatku troch masívnych galaktických kôp stálo 11 galaxií. Vedci tiež urobili snímky pomocou Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu, ktoré odhalili prekvapivú rozmanitosť vo vzhľade galaxií. Pomocou ďalekohľadu Atacama Large Millimeter Array (ALMA) mohli tiež detekovať rádiové vlny emitované z molekulárneho plynu nachádzajúceho sa v galaxiách v ranom vesmíre. Pozorovania ALMA umožnili vedcom určiť množstvo molekulárneho plynu v každej galaxii a uskutočnili najlepšie meranie toho, koľko bolo dostupného materiálu na vytvorenie hviezd.

Vedci porovnávali vlastnosti galaxií v týchto kopách s vlastnosťami galaxií, ktoré sa nachádzajú v bežnom prostredí s menším počtom blízkych susedov, pričom zistili, že galaxie v kopách majú väčšie množstvo molekulárneho plynu v porovnaní s množstvom hviezd v galaxii v porovnaní s galaxiami v bežnom prostredí. Nad týmto zistením si vedci dlho lámali hlavu, pretože je známe, že keď sa galaxia stane súčasťou galaktickej kopy, interakcie s inými kopami galaxií a horúcim plynom zrýchľuje ukončenie tvorby hviezd, v porovnani s podobnou galaxiou mimo kopy (tento proces je známy pod pojmom environmental quenching). Čo je zaujímavým výsledkom, keďže by sa skôr dalo očakávať, že ak majú galaxie v kopách viac paliva, tvoria viac hviezd než galaxie mimo kôp, a napriek tomu to tak nie je.

Existuje niekoľko možných vysvetlení: Je možné, že niečo, čo je v horúcom prostredí kopy, obklopenej ďalšími susednými galaxiami, narúša molekulárny plyn v galaxiách nachádzajúcich sa v kopách tak, že z malých častí tohto plynu sa aktívne tvoria hviezdy. Alternatívne vysvetlenie stojí na myšlienke, že je možné, že proces akým je napríklad väčšie množstvo zlučovaní galaxií v rámci jednej kopy, vedie k pozorovaným rozdielom.

Hoci súčasná štúdia neodpovedá na otázku, ktorý fyzikálny proces je primárne zodpovedný za vyššie množstvo molekulárneho plynu, poskytuje najpresnejšie meranie toho, koľko molekulárneho plynu existovalo v kopách galaxií v ranom vesmíre.

Zdroj: phys.org

 

Add new comment
TOPlist