Vysoko vodivé vlákna s priemerom a ohybnosťou podobnou bavlneným vláknam môžu byť vtkané do látky šiat či remienka hodiniek a napájať hodinky, LEDky či inú osobnú elektroniku.
Výroba vysoko vodivých a zároveň ohybných vlákien bola doteraz technologickou výzvou. Vlákna vyrobené tímom z City University of Hong Kong majú jednu z najvyšších energetických hustôt spomedzi ďalších doteraz vyrobených experimentálnych vlákien. Votkané do látky tvoria základ batérie. Jadro batérie z priadze pozostáva z vysoko flexibilných mikrometrických nehrdzavejúcich oceľových vlákien, na ktoré sa nanášajú kovy (ako anóda zinok, ako katóda nikel-kobaltnatý hydroxid). Gélový elektrolyt sa potom potiahne okolo celého kusu priadze. Tím, ktorý vedie Chunyi Zhi z City Uviversity of Hong Kong, zverejnil výsledky svojho výskumu v magazíne ACS NANO.
Dosiahnutá energetická hustota 16,6 mAh/cm3 je doteraz najvyššou hustotou dosiahnutou v batériách založených na vláknach. Po tisícke ohnutí vlákien ostávala na 70-80 percentách svojich pôvodných hodnôt. Výskumníci votkali batériu do plátna, z ktorého môžu byť napájaná elektronika s nízkou spotrebou, ako sú napríklad inteligentné hodinky.
V nasledujúcej fáze výskumu, sa výskumný tím zameria na výroby prateľných, vode odolných a trvanlivých vlákien, takých ktoré by už boli bližšie ku komerčnému použitiu.
Omenemo