SK

Hubblov vesmírny teleskop zaznamenal explóziu supernovy

Hubblov vesmírny teleskop zaznamenal explóziu supernovy, ktorá bola milión krát jasnejšia ako naša materská hviezda.

Biely trpaslík v špirálovej galaxii NGC 2525 dokázal svojou explóziou prežiariť celú svoju galaxiu. Aj keď ide o odhalené jadro "mŕtvej hviezdy", stále sa dokáže z "času na čas" premeniť na supernovu a to vtedy, keď na hviezdu dopadá materiál. V tomto prípade trpaslík "kradol" materiál zo susednej hviezdy a keď sa nahromadilo dostatočné množstvo materiálu, spustila sa jadrová fúzia, ktorá vyústila v explóziu.

Explózia bola taká silná, že prežiarila v danej chvíli celú galaxiu. Hviezda je sledovaná od roku 2018, používa sa na meranie rozpínavosti vesmíru a v neposlednom rade ukázala krásne vesmírne divadlo. NASA k danému objavu priložila aj video s grafom, keď hviezda pohasína. Treba pripomenúť, že je vzdialená od nás 70 miliónov svetelných rokov a keď sa odohrala explózia, "behali" po našej planéte dinosaury.

Zdroje: NASA,

Komentáre (1)
janooo

Žiadna hviezda sa samozrejme nedokáže "z času na čas" premeniť na supernovu. Supernovou môže byť len raz a zostane po nej buď neutrónová hviezda, čierna diera, alebo to hviezdu úplne rozmetá.
"z času na čas" sa zjasňuje "klasická" nova - u nej dôjde len k spusteniu termonukleárnej reakcie na povrchu nahromadeného materiálu a nedôjde k celkovej deštrukcii/premene hviezdy.

Add new comment
TOPlist