Minulý týždeň (1. decembra 2020) sa ikonický teleskop Arecibo v Portoriku nečakane zrútil presne mesiac po jeho 57. výročí. Celý proces zrútenia bol náhodou natočený dronom, ktorý práve vtedy vykonával inšpekciu káblov.
Teleskop, ktorý začal fungovať v roku 1963 a do roku 2016 bol najväčším jednoaparátovým parabolickým rádioteleskopom na svete a po celé desaťročia bol rozhodujúcim nástrojom v rozvoji astronómie. Aj keď sa používal primárne na výskum atmosférických vied, rádiovej a radarovej astronómie, bol pravdepodobne najznámejší ako kľúčový nástroj NASA na monitorovanie asteroidov v blízkosti Zeme a ako súčasť hľadania mimozemských civilizácií.
Medzi jeho objavy patria napríklad 59-dňový rotačný cyklus Merkúra, prvý spoľahlivý dôkaz podporujúci existenciu neutrónových hviezd, objav prvého binárneho pulzaru (ocenený Nobelovou cenou), prvé pozorovanie kométy pomocou radaru a prvé identifikované exoplanéty.
Observatórium sa tiež objavilo v niekoľkých filmoch a seriáloch. Z najznámejších je to film James Bond: Zlaté oko z roku 1995, ale objavilo sa aj vo filmoch Mutant z roku 1996, Kontakt z roku 1997, v prvej epizóde druhej série seriálu Akty X z roku 1993 (druhá séria bola vysielaná až v roku 1994) a vo viacerých videohrách a románoch.
Od roku 2010 však observatórium zachytila séria závažných tropických búrok a hurikánov spojených s klimatickými zmenami, ktoré vyvrcholili obrovskými škodami spôsobenými hurikánom Maria v roku 2017. Po voľbách v roku 2016 vláda, bohužiaľ, nebola ochotná financovať opravy. Aj keď koncom roka 2018 observatórium získalo nové zdroje financovania, koncom novembra 2020 sa zistilo, že neexistuje spôsob, ako teleskop bezpečne opraviť, a Národná vedecká nadácia (NSF) oznámila, že bude vyradený z prevádzky. K vyraďovaniu malo dôjsť hneď ako NSF určí najbezpečnejší možný spôsob. K tomu však už nedošlo - 1. decembra 2020 sa teleskop nečakane zrútil.
Aj keď je kolaps takmer 60 ročného teleskopu smutný, vedecký pokrok, ktorý nám priniesol, je obrovský. Zaujímavé zábery sa nám náhodou poskytli aj pri jeho zániku, nakoľko počas jeho zrútenia dron observatória vykonával inšpekciu káblov. Zábery kolapsu observatória si môžete pozrieť na videu nižšie:
Nakoľko tento teleskop mal schopnosti, ktoré nemá žiadny iný existujúci a ani plánovaný, bola vytvorená petícia na zváženie prestavby tohto objektu. Tá však potrebuje 100000 podpisov, aby Biely dom poskytol svoje stanovisko. V čase písania tohto článku má petícia ešte len 43243 podpisov.
Zdroje: National Science Foundation, We the People: Your Voice in Our Government
Add new comment