Hráči počítačovej hry po prvý krát pomohli vyriešiť zložitý problém, ktorý dlho trápil vedcov a výskumníkov.
Počítačové hry nemusia len zabaviť, ale aj napríklad pomáhať liečiť tupozrakosť vo vyššom veku človeka, zrýchliť reakcie či posilniť schopnosť rozhodovania. Nová hra s názvom Foldit však priniesla ešte úžasnejšie výsledky.
Vedci z Washingtonskej univerzity skúmali štruktúru monomerického enzýmu ktorý patrí do širšej skupiny retrovírusov, v ktorej sa nachádza aj HIV. Pod mikroskopom však videli len dvojrozmerný obraz, no na pochopenie vzniku choroby a určenie jej správnej liečby potrebovali trojrozmerný, priestorový obraz. To sa zdalo ako nesplniteľná úloha.
V roku 2008 vytvorili hru Foldit, v ktorej mali hráči skladať reťazce aminokyselín, stavebných blokov proteínov, s použitím rôznych nástrojov. Hráči boli rozdelení do vzájomne súperiacich skupín, podobne ako napríklad v známom projekte Folding@Home.
Na prekvapenie vedcov, výsledky sa dostavili už za tri týždne! Ľudia ktorý hrali Foldit tak vyriešili náročný vedecký problém za rekordne krátky čas a ako sa píše v štúdii, zloženie enzýmu ,,poskytuje nové poznatky pri vývoji antiretrovirálnych liekov", ktoré môžu pomôcť pri víruse HIV.
Seth Cooper, jeden zo spoluautorov hry Foldit vysvetlil prečo hráči uspeli tam kde výkonné počítače nie - je to vďaka schopnosti logického myslenia v priestore, ktorým je ľudský mozog obdarený.
Ukážka z hry Foldit
V prípade že aj vy by ste sa chceli zapojiť do pomoci pri výskume liečby chorôb ako Alzheimer, choroba šialených kráv (BSE), CJD, ALS, Huntington, Parkinson a mnohých druhov rakovín, môžete využiť výpočtový výkon svojho počítača v projekte Foldig@Home. Pre zapojenie sa do projektu môžete použiť výborný a jednoduchý FAH Tracker (návod) alebo oficálny v7 klient (návod). Postačí nechať počítať váš procesor alebo grafickú kartu.
passco
Frosty
Nameless
passco