Testy preukázali, že amblyopia sa dá liečiť aj v pokročilom veku, hraním počítačových hier.
Amblyopia, nazývaná aj tupozrakosť, je funkčná porucha oka, ktorá spôsobuje zníženie zrakovej ostrosti z jedného oka. Mozog v takomto prípade nespracováva informácie z oboch očí, ale len z jedného. Liečba sa realizuje zakrytím zdravého oka, pričom mozog sa musí spoliehať iba na postihnuté oko a tým sa potláčajú efekty tupozrakosti. Bohužiaľ, táto technika je efektívna len v čase, keď sú orgány ešte vo vývoji, čo znamená do ôsmeho až deviateho roka života.
Výskumníci z University of California, Berkeley však prišli so zaujímavými výsledkami svojho pokusu s počítačovými hrami. V ňom sa zúčastnila dvadsiatka ľudí postihnutých touto chorobou, vo veku 15 až 61 rokov, ktorí hrali akčnú hru Medal of Honor: Pacific Assault a simulačnú SimCity Societies. Za počítačmi strávili celkovo 40 hodín, po dvoch hodinách v priebehu jedného mesiaca, s prekrytým zdravým okom.
Po hraní oboch hier sa zistili až 30-percentné zlepšenia ostrosti zraku, čo predstavuje v štandardnom meradle 1,5 riadka na stupnici s písmenami pre overovanie zraku. Je to vynikajúce hlavne vzhľadom na štandardnú metódu, ktorá dosahuje len jeden riadok za 120 hodín u malých detí. Aby sa overilo, či skutočne majú práve hry poziívny vplyv na potlačenie tupozrakosti, ďalších sedem ľudí malo prekryté zdravé oko pri bežných úlohách každodenného života. U nich sa ale žiadne zlepšenie neprejavilo.
Navyše, zrak sa ďalej zlepšoval aj po sledovaných štyridsiatich hodinách. Aj vďaka tomu získali vedci trojročný grant v hodnote 1,7 milióna dolárov, aby skúmali účinky hier na zlepšovanie tupozrakosťou postihnutého zraku.
Podľa vedcov z University of California Berkeley, môže hranie hier pomôcť pri tupozrakosti aj u dospelých, čo je doteraz nevídané
Frosty
spok
Frosty
Nameless
ramaya
TomKocuR
satelitman
Frosty
ramaya
Richard_12