Firma po smrti svojho zakladateľa upúšťa od neoblomnej rétoriky v patentových sporoch.
Súdne spory kvôli údajnému zneužívaniu patentov sú v dnešej dobe už bežnou súčasťou smartfóvého biznisu. Kým napríklad Microsoft si z poplatkov za svoje patenty spravil z Android-u nový zdroj prijímov, Apple razí cestu úplného blokovania predaja dotknutých zariadení. Ako sme sa dozvedeli zo životopisu Steva Jobsa, cieľom zakladateľa Apple nebol zmier v spojení s licenčnými poplatkami, ale "zničenie" Androidu, v ktorom videl okopírované mnohé nápady svojej firmy.
Po smrti šéfa sa však zdá, že vedenie spoločnosti začalo zvažovať zmenu patentovej politiky. Ako píše Nasdaq, Apple ponúkla spoločnostiam Samsung a Motorola zmier v súdnych sporoch, pričom tieto by mali platiť licenčné poplatky. Celková suma by sa mala vyšplhať na asi 5$ až 15$ na každý kus, čo je 1% až 2,5% z celkovej ceny Android zariadenia. Ľudia blízky firme však mali potvrdiť, ze cieľom nie je získať nový zdroj prijímov.
Pridanie ďalších licenčných poplatkov by malo skôr efekt nového navýšenia ceny Android smartfónov. Pre výrobcov by sa tak táto platforma stala možno o niečo menej atraktívnou a lukratívnou.
Ďalším dôležitým faktorom je, že zo strany výrobcov Android zariadení prichádzajú podobné patentové protiútoky. Kým Apple sa sústredí skôr na malé technické detaily, ktoré sa dajú odstrániť napríklad aktualizáciou softvéru ("slide-to-unlock" a pod.), konkurenti vedia vytiahnuť oveľa závažnejšie patenty. Napríklad vďaka Motorole sa musela u Apple smartfónov v Nemecku vypnúť funkcia push e-mailu, mnoho patentov sa týka aj bezdrôtovej konektivity (napr. GPRS technológia).
Za zmienku stojí aj to, že kým Apple má na trhu vždy len jeden či dva modely smartfóov a zákaz predaja by bol pre firmu zdrvujúci, konkurencia stihne do ukončenia súdneho sporu vydať ďalší tucet nových modelov s Androidom. Napadnutie zneužitia patentov sa tak v podstate vyhne účinku.
Oficiálne potvrdenie od zúčastnených spoločností však v priebehu jednaní zrejme nezískame.
Add new comment