Rotácia Zeme sa spomaľuje, preto je nutné občas pridať sekundu k trvaniu dňu. Stane sa tak zajtra, krátko po polnoci.
Vďaka gravitačnému pôsobeniu medzi Zemou a Mesiacom a mnohými inými vplyvmi sa prejavuje nepatrné spomaľovanie rotácie nášho domova. Kým v čase vlády dinosaurov trval deň iba 23 hodín, postupom času sa dĺžka jednej rotácie predlžovala. Presných 24 hodín (86 400 sekúnd) trvala rotácia Zeme v roku 1820. Každých 100 rokov sa predĺži deň o asi 1,4 milisekundy.
Kvôli tomu, aby extrémne presné atómové hodiny korešpodnovali so spomaľujúcou Zemou, bude o polnoci GMT (u nás hodina po polnoci) pridaná k hodine jedna sekunda navyše. Atómové hodiny, ktoré riadia náš "moderný" čas, totiž stavajú na čase elektromagnetických dejov atómov cézia a neviažu sa na neustále meniaci sa čas Zeme. Chyba atómových hodín sa odhauje na jednu sekundu počas 200 miliónov rokov.
Na našich hodinách (rádiovo riadených) sa toto pripočítanie prejaví tak, že 59-ta sekunda "blikne" nie raz, ale dva krát. Posledné pridávanie sekundy bolo vykonané v roku 2008, teraz to bude už po 25 krát od roku 1972, odkedy sa táto úprava praktizuje.
Zdroj: Space.com
vir2al_i9
passco
Rabinski
passco
Frosty