Infračervený teleskop WISE objavil tisícku veľmi jasných doteraz v kozmickom prachu skrytých galaxií a milióny čiernych dier.
Teleskop WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) v období medzi 14. januárom 2010 a 17. februárom 2011 postupne, dvakrát zosnímal celú oblohu v infračervenej oblasti spektra. Získané údaje boli postupne zverejňované a od tohtoročného 14. marca je prístupný kompletný atlas WISE snímkov celej oblohy. Prieskum týchto snímkov pokračuje a prináša nové zaujímavé výsledky.
Dva články, ktoré budú zverejnené v odbornom magazíne Astrophysical Journal sú venované kategórií mimoriadne jasných a zriedkavých galaxií neviditeľných vo viditeľnom svetle. Ide o takzvane hypersvietivé galaxie so svietivosťou viac než 10 biliónov (10^13) svietivosti Slnka. To znamená, že ide o galaxie asi tisíc krát svietivejšie ako naša domáca galaxia Mliečna dráha. Ich svetlo sa vo viditeľnej oblasti elektromagnetického spektra neprederie cez závoj prachových častíc, ktoré ich obklopujú. Dokáže to len infračervené svetlo. WISE detekoval prítomnosť týchto hypersvietivých galaxií na vlnových dĺžkach 12 a 22 mikrometrov, na kratších vlnových dĺžkach (3 a 4,6 mikrometra) stále v infračervenej oblasti spektra boli veľmi slabé či neviditeľné. 70 percent týchto galaxií sa nachádza vo vzdialenostiach dosahujúcich 10 miliárd svetelných rokov. Inak povedané, sledujeme aké boli pred 10 miliardami rokov, v dobe keď bol vesmír ešte relatívne mladý. Ide o najsvietivejšie galaxie vo vesmíre, možno reprezentujúce špecifickú krátku fázu pri tvorbe a vývoji galaxií.
Medzi WISE výskumníkmi sa pre ne uchytil názov hot DOG galaxie. DOG od Dust-Obscured Galaxy, teda prachom zatemnené galaxie. WISE ich objavil takmer tisíc. Zdalo by sa, že je to veľké číslo, no vesmír je veľký, v skutočnosti tak jedna hot DOG galaxia pripadá približne na 100 tisíc ostatných svetelných zdrojov. S ich identifikáciou sa vynára zaujímavá otázka. Ich svietivosť sa zdá byť privysoká na celkovú možnú svietivosť ich hviezd a tak za jej časť môže byť zodpovedná supermasívna čierna diera v ich jadre. Avšak, kde sa tam tak skoro vzala? V tej dobe by mala vznikať z hmoty hviezd v jadre galaxie, tu sa zdá akoby supermasívna čierna diera vznikla skôr ako hviezdy z ktorých sa mala zrodiť. To je v rozpore s predstavou, že supermasívne čierne diery postupne rastú v jadre galaxií, tu akoby galaxia vznikla okolo takejto už existujúcej čiernej diery.
V treťom článku pre Astrophysical Journal celooblohový scan teleskopu WISE odhalil 2 a pol milióna čiernych dier, z ktorých dve tretiny boli doteraz neznáme. Rastúce supermasívne čierne diery pohlcujú prach a plyn v ich okolí, ktoré sa pritom zohrievajú a žiaria v infračervenej oblasti spektra monitorovanej WISE teleskopom.
Poloha supermasívnych čiernych dier (žlté krúžky) v malom výseku oblohy vo WISE pozorovaniach.
Credit: NASA/JPL-Caltech/UCLA
Zdroj: arxiv.org/abs/1205.0811, arxiv.org/abs/1208.5517, arxiv.org/abs/1208.5518
m2fizy
like
matuso
passco
like