SK

Nový druh zosilňovačov sľubuje prielom v mobilnej komunikácií – až 2x dlhšiu výdrž smartfónov

Novo založená firma dvojice profesorov z MIT pracuje na technológii, ktorá jednak zdvojnásobí účinnosť zosilňovačov vo vysielačoch, ako aj zvýši výdrž na batériu moderných telefónov.

Napájanie základňových staníc mobilných sietí podľa odhadov stojí ročne okolo 32 miliárd amerických dolárov, čo je asi jedno percento celkovej spotreby elektrickej energie na Zemi. Hlavným „žrútom“ vo veľkých vysielačoch je zosilňovač, starajúci sa o zmenu elektrickej energie na rádiové signály. Celkovo si môže vypýtať až 67% z celkového príkonu, pričom ďalších asi 11% pripadá na jeho chladenie.

Na tento problém, pretrvávajúci dlhé roky, má mať riešenie spoločnosť ETA Devices, ktorú založila dvojica profesorov zo svetoznámej technickej univerzity MIT. Vo svojich laboratóriách majú už dnes testovať nový druh zosilňovača, od ktorého si sľubujú redukciu spotreby v základňových staniciach až o polovicu.

Podobný problém sa ale týka aj zosilňovačov v smartfónoch, plniacich rovnakú funkciu. Tieto čipy dnes plytvajú asi 65% percentami dodávanej energie, čo možno pozorovať aj na zvýšených teplotách pri dátových prenosoch. Zmenšená verzia nového dizajnu by teda mohla aj do tejto oblasti priniesť veľký pokrok, hrubý odhad hovorí až o zdvojnásobení výdrže smartfónov na betériu. A to pri nezmenenej technológií samotných článkov.

Nový dizajn zosilňovačov pre mobilné siete opisujú tvorcovia ako rýchlu elektronickú prevodovku, ktorá 20 miliónov krát za sekundu vyberá správnu úroveň napätia pre tranzistory. Odborne nazvali proces ako „asymmetric multilevel outphasing“. Týmto spôsobom má byť vyriešený problém súčasných metód, kedy sa často volia vyššie výkony v stand-by režime, len aby sa zabránilo problémom pri prechode z režimu veľmi nízkej spotreby do režimu vysielania. Vtedy totiž môžu nastať skreslenia signálu. Preto výrobcovia radšej vsadia na vyššie energetické straty, čo sa odráža aj v pomerne vysokej spotrebe a nízkej výdrži zariadení.

Spoločnosť sa chce zamerať na začiatku predovšetkým na vysielače v rozvojových krajinách, ktoré sú poháňané dieselovými agregátmi, spaľujúcimi ročne palivo za niekoľko miliárd dolárov. Prvé komerčne nasadenie je naplánované už na budúci rok, po oficiálnom predstavení technológie na výstave Mobile World Congress v Barcelone. Neskôr bude cieľom aj obrovský trh smartfónov, kde chce ETA Devices nasadiť jeden kombinovaný úsporný čip, zastrešujúci všetky rádiové frekvencie (CDMA, GSM, LTE, ...).


Červenými bodmi vyznačené čipy na základnej doske iPhone 5 sa starajú o rádiovú komunikáciu, no zároveň predstavujú veľkú časť spotreby energie zariadenia. Firma ETA Devices má v pláne riešenie aj pre tento problém.

Zdroj: Technologyreview

Add new comment
TOPlist