SK

Najbližšia hviezda objavená za posledných 100 rokov

Len tu, blízko, za najbližším kozmickým rohom, sa doteraz skrýval hnedý trpaslík.

Najbližšími hviezdami slnečnej sústavy sú známe Alfa a Proxima Centauri. 4.4 svetelného roku vzdialená Alfa Centauri bola objavená v roku 1839. Bližšia Proxima Centauri bola objavená v roku 1917, rok po objavení Barnardovej hviezdy vzdialenej 6 svetelných rokov. Štvrtou najbližšou hviezdou bola Wolfova hviezda 359. Bola pretože v meraniach infračerveného teleskopu WISE Kevin Luhman z Penn State Univerzity aktuálne objavil dvojicu bližších hviezd, dvojicu hnedých trpaslíkov vzdialených 6.52 svetelného roku pomenovaných WISE 1049-5319 A a B. WISE tak prepísal  takmer storočné tabuľky k Zemi najbližších hviezdnych objektov.

 


Credit: Janella Williams, Penn State University.

 

Hnedý trpaslík je ľahká a preto relatívne chladná hviezda, s teplotou nedostatočnou na zapálenie termojadrovej reakcie v jej jadre. Vďaka tomu je hnedý trpaslík omnoho menej viditeľný než bežné hviezdy. Žiari len v infračervenej oblasti spektra a to je oblasť v ktorej skúma oblohu NASA teleskop WISE. Zachytáva pritom svetlo obrovského množstva zdrojov. Problémom je ako určiť, ktoré z nich sú naozaj blízke.

Preto Kevin Luhman o objave dvojice blízkych trpaslíkov hovorí "Bolo to množstvo detektívnej práce. Na oblohe sú miliardy infračervených bodiek a záhada je, ktoré sú - a či vôbec nejaké z nich - hviezdami veľmi blízkymi slnečnému systému." Ako zistili, ktoré sú blízke? WISE teleskop zosnímal celú oblohu počas svojej misie 2 krát, v niektorých častiach oblohy 3 krát s časovým odstupom pár mesiacov. Porovnaním týchto snímok sa nájdu pohybujúce sa objekty. Sú to bodky na snímkach, ktoré sa pohli voči svojej pôvodnej polohe na predchádzajúcej snímke. Aby bol pohyb hviezdneho objektu viditeľný musí byť sledovaná hviezda blízko. 

WISE merania ukázali podozrivú dvojicu hnedých trpaslíkov. Ich pohyb umožnil určiť kde sa dvojica nachádzala v predchádzajúcich rokoch. Na snímkach experimentov Digitized Sky Survey, Two Micron All-Sky Survey a Deep Near Infrared Survey of the Southern Sky v rokoch 1978 a 1999 boli obaja trpaslíci na predpovedaných miestach. 

Týmto spôsobom určíte blízky pohybujúci sa objekt. Ako vieme, že ide o hnedých trpaslíkov? Keď už máme identifikovaný objekt, môžeme sa naň pozrieť lepšie. Zachytiť dostatočné množstvo jeho svetla, určiť jeho spektrum. To znamená zmerať koľko fotónov s akými vlnovými dĺžkami objekt vyžaruje. Tieto sú rôzne pri rôznych teplotách hviezd. Merania spektier oboch objektov teleskopom Gemini South telescope v Cerro Pachón (Čile) ukázali, že ide o chladné hviezdne objekty o hnedých trpaslíkov.

WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer)

WISE je infračervený teleskop zameraný na snímanie celej oblohy v infračervenej oblasti spektra. Infračervené žiarenie sa v spektre nachádza hneď vedľa viditeľného žiarenia, má nižšie energie a známe je napríklad z tepelných snímok objektov. V infračervenej oblasti spektra žiaria chladnejšie objekty vo vesmíre (chladnejšie než bežné hviezdy).

WISE na rozdiel od iných infračervených teleskopov ako napríklad Spitzer, ktoré môžu pozorovať len malý výsek oblohy, ako hovorí W (wide) v jeho mene postupne sledoval celú oblohu. Pokiaľ teda Spitzer sleduje vybrané objekty v infračervenej oblasti, WISE hľadal chladné objekty o ktorých doteraz nevieme, ako sú najchladnejšie hviezdy, tmavé asteroidy a galaxie.


WISE. Credit NASA


Štart NASA misie WISE prebehol zo základne Vandenberg Air Force Base v Kalifornii 14. decembra 2009. Raketa Delta II teleskop WISE úspešne umiestnenila na jeho orbitu 525 kilometrov nad povrchom Zeme. Celý 560 kilogramový satelit bol prvých 10 mesiacov jeho činnosti chladený na teplotu mínus 256 stupňov Celzia (17 kelvinov) aby jeho vlastné žiarenie nenarušovalo snímaný obraz. Po spotrebovaní chladiaceho média bola jeho misia predĺžená o 4 mesiace s cieľom hľadania malých objektov v slnečnom systéme.

Vysledky meraní poslúžia v budúcnosti ako základ pre merania jeho nasledovníkov akým bude napríklad James Webb Space Telescope, ktorý je priamym nasledovníkom Hubble-ovho vesmírneho teleskopu a bude tiež sledovať oblohu v infračervenej oblasti spektra.

Zdroj: http://science.psu.edu

Add new comment
TOPlist