Dnes sa pozrieme na výkon druhého najvýkonnejšieho Broadwell-E procesora od Intelu, ktorým je 8-jadrový kúsok Core i7-6900K. Bližšie sa pozrieme na novú funkciu Turbo Boost Max 3.0 a zistíme, ako posúva výkon v jednovláknových aplikáciách.
Intel Core i7-6900K – Špecifikácie
Detailný rozbor architektúry a nových technológii sme absolvovali
pri nedávnej recenzii 10-jadrového monštra Core i7-6950X, takže toto dnes preskakujem. Zmeny totiž u dnes testovaného procesora nie sú žiadne, má len o 2 jadrá menej. Procesor nám spolu so základnou doskou X99A Deluxe II (recenzia niekedy nabudúce) zaslal ASUS a procesor tak nedorazil v predajnom balení, takže ani balenie vám neukážem. Poďme teda rovno k špecifikáciám dnes testovaného procesora.
Tie sú možno trochu mätúce za čo svojou troškou môže sám Intel a nová Turbo Boost Max 3.0 (TBM3.0) technológia. V oficiálnej prezentácii totiž uvádza Intel základný takt 3,2GHz a maximálny Turbo takt 3,7GHz.
Na oficiálnej produktovej stránke procesora však môžeme vidieť maximálny Turbo takt až 4GHz. Ako to teda je?
Je to jednoduché, no vzhľadom na malú informovanosť na stránkach sa v tom nejeden používateľ môže stratiť a tie sľubované 4GHz nie sú tak reálne ako by sa mohlo zdať. Za všetko totiž môže spomínaná TBM3.0 technológia a takt 4GHz sa týka práve jej. Na dosiahnutie tejto hranice však musíte splniť 2 podmienky – nainštalovať TBM3.0 ovládač a zaťažiť jedno jadro. Áno, vtedy sú propagované 4GHz na jednom jadre realitou. TBM3.0 funkcii sa budem hlbšie venovať o 2 kapitoly neskôr.
Frekvencia, ktorú uvidíte oveľa častejšie je teda 3,7GHz, ktorú zabezpečuje dobre známy Turbo Boost 2.0. Pre jeho využitie nemusíte nič inštalovať. Procesor má 8 fyzických jadier a ide o jediný 8-jadrový procesor najnovšej Broadwell-E rodiny. Podporuje samozrejme aj Hyper-Threading takže spracuje až 16 vlákien naraz. L3 cache pamäť má 20MB a procesor disponuje 40 PCIe 3.0 linkami. Integrovaný je štvorkanálový pamäťový radič s podporu DDR4 pamätí oficiálne do frekvencie 2400MHz. S pretaktovaním však nebude problém dosiahnuť vyššie méty. TDP procesora je rovnaké ako TDP všetkých Haswell-E aj Broadwell-E procesorov, teda 140W. Procesor zapadne do patice LGA 2011-v3 takže ho môžete použiť aj na starších doskách s touto paticou. Treba však samozrejme aktualizovať BIOS. Odporúčaná cena Intelu pre tento procesor je $1089 a s rovnakou cenou sa predáva aj v našich obchodoch. Aj tu tak pozorujeme zdraženie nakoľko 8-jadrový predchodca Core i7-5960X štartoval s cenou $999.
Ja2no
Kalo
Shatterhand
axelone