Nahradením 25 nm MLC NAND Flash s High Endurance Technology v Intel SSD DC S3700 Series štandardnými a výrazne lacnejšími 20 nm MLC NAND Flash vznikne podľa spoločnosti Intel SSD, vhodné pre dátové centrá a cloud computing. Vďaka použitiu štandardných pamätí má však tento disk bližšie ku klientským SSD - dokáže s nimi súperiť?
Intel SSD DC S3500 Series - Úvod
Ponuka klientských SSD spoločnosti Intel prechádza od konca minulého roka postupným omladzovaním. Postupne boli uvedené 2,5" Intel SSD 335 Series (recenzia pc.sk), mSATA SSD 525 Series (recenzia pc.sk) a nedávno predstavené 2,5" SSD 530 Series. Ponuka 2,5" SSD pre podnikový segment však ostávala od Q3'11 nemenná. Jediným diskom, ktorý bol k dispozícii, bol SSD 710 Series, vychádzajúci z obľúbených SSD 320 Series.
Aktualizácia ponuky firemných SSD Intel konečne nastala v závere minulého roka, keď bola oznámená dostupnosť Intel SSD DC S3700 Series, ktoré predstavovali ďalšiu generáciu SSD pre dátové centrá. Oproti predchádzajúcej generácii Intel SSD 710 Series disponovali nové SSD dvojnásobným výkonom čítania a až pätnásťkrát vyšším výkonom náhodného zápisu 4K blokov dát. Vďaka použitiu 25 nm MLC NAND Flash s High Endurance Technology bolo možné obsah disku každodenne desaťkrát prepísať po dobu päť rokov a vďaka použitiu nového vlastného radiča Intel dosahoval veľmi nízke doby odozvy, a tým vysokú kvalitu služieb (QoS).
Takmer v rovnakom čase boli uvedené aj Intel SSD 335 Series (recenzia na pc.sk) vybavené s MLC NAND Flash, vyrábanými novou 20 nm technológiou. Trvalo teda viac ako pol roka, kým bola oznámená dostupnosť Intel SSD DC S3500 Series práve s týmito pamäťami. Nakoľko jediný rozdiel medzi oboma rodinami SSD je práve v použití lacnejších MLC NAND Flash, aj SSD DC S3500 by mali dosahovať veľmi nízke doby odozvy a vysokú stabilitu výkonu čítania dát, čím poskytujú vysokú kvalitu služieb pre aplikácie ako video streaming, video konferencie, podpora virtuálnych klientov a analýza big data. Nakoľko ide o SSD pre dátové centrá, okrem kondenzátorov zabezpečujúcich dodatočnú ochranu dát v prípade výpadku napájania je implementovaná aj kompletná End to End ochrana dát, čo znamená, že integrita dát je kontrolovaná od vstupu do disku až do momentu, keď dáta disk opúšťajú.
Medzi oboma rodinami SSD je najpodstatnejším rozdielom výrazne nižšia životnosť u DC S3500 Series, čo je logickým dôsledkom použitia spomínaných 20 nm MLC NAND Flash. Udávaná životnosť je však natoľko nízka, že sa disky tejto rodiny dostávajú pod úroveň bežných klientských SSD vybavených 19 nm MLC NAND Flash Toshiba. Je preto viac ako na mieste porovnať výkon DC S3500 s klientskými SSD, nakoľko po demontáži kondenzátorov ide v podstate o bežný klientský disk s firmvérom vyladeným pre podnikové nasadenie. Otázne tak ostáva, či sa Intel SSD DC S3500 Series vďaka vyladenému firmvéru dokáže presadiť voči vysoko výkonným SSD určeným pre počítačových nadšencov.
Pridať nový komentár