Akokoľvek to môže znieť divne, plány týchto dvoch spoločností skutočne smerujú k týmto scenárom: Intel v roku 2011 bude mať x86 procesory pre mobilné telefóny a „smartfóny“ , ARM sa zas obzerá po novom mobilnom trhu – netbookoch. Pozrime sa o čo vlastne ide...
Intel
Najprv sa pozrieme, čo chystá Intel.
Na úvod by sa patrilo povedať, že procesor Atom je u Intel-u iba prvá zastávka vo vytváraní x86 architektúry pre ultramobilné zariadenia. Atom má jednoduchú architektúru, nie je nijak výnimočne výkonný (dalo by sa povedať že má asi polovicu výkonu ako najpomalší, moderný Celeron 420 na rovnakej frekvencii) no jeho prednosťou je veľmi nízka spotreba v rádoch jednotiek Wattov. Malým „problémom“ je však čipset s ktorým sa dnes páruje – 945GC/GSE má TDP skoro 12W, celá platforma sa tak hodí iba do malých počítačov „netbookov“.
Toto má vylepšiť nový refresh platformy na Pine Trail, kde sa grafické jadro a pamäťový radič premiestnia na procesorovú dosku (alebo priamo do jadra? Uvidíme). Celkom určite tak klesne spotreba, a to predovšetkým vďaka tomu, že pamäťový radič aj s grafickým jadrom dostanú 45nm výrobu namiesto dnešnej 130nm v 945GC/GSE.
Pozrime sa na nasledovnú road mapu:
Menlow je Intel Atom platforma ako ju poznáme dnes – napr.: Atom N270 + 945GSE. Moorestown je vyššie spomínaný refresh na Pine Trail – teda síce stále ešte 45nm výrobný proces, ale zmena v integrácií grafického jadra a pamäťového radiča do procesora. Tu Intel sľubuje odvážne, že spotreba v stand-by režime (alebo ak chcete pohotovostný režim) klesne oproti dnešnému dizajnu až 50x! Dosiahnuť to má pomocou EIST, ďalšími úspornými módmi procesora (viac ako C6) a tzv. „on die power gating“. Tento posledný termín znamená, že práve nevyužívané časti procesora by sa úplne vypínali, namiesto iba uvádzania do stavu so zníženým napájaním.
To by bolo určite celkom zaujímavé, s týmto chce firma trocha viac preraziť do trhu s MID (Mobile Internet Device – niečo medzi netbookom a smartfónom). Podľa istých špekulácií by mal mať Moorestown aj hardvérovú časť pre video enkóding a dekóding – to by mohlo pomôcť pri prehrávaní videa vo vyšších rozlíšeniach, s ktorým ma dnešný Atom + 945GSE slušné problémy.
Na rok 2011 si Intel naplánoval platformu Medfield – tu zrejme pôjde o die-shrink Moorestown-u na 32nm, no možné je aj to, že sa na jeden čip naintegruje už takmer všetko – a pôjde o prvý kompletný x86 SoC od Intel-u (SoC – System on Chip – systém na čipe, teda všetky potrebné funkcie na jednom čipe).
V súvislosti práve s SoC sa dávnejšie objavila správa, že takéto čipy si Intel nechá vyrábať u TSMC.
Práve pri Medfield-e je zaujímavá poznámka – Intel plánuje tieto procesory aj pre segment smartfónov. Okrem dostatočne nízkej spotreby pre takéto telefóny si Intel verí aj v iných veciach, a je presvedčený že práve jeho architektúra (IA- Intel Architecture) sa hodí pre takéto zariadenia:
Na konkrétnych príkladoch tvrdí, že práve s jeho architektúrou fungujú lepšie internetové aplikácie a stránky založené na Ajax, CSS či XML a navyše pridáva pár príkladov služieb, ktoré bežia iba pod IA – MTV (rmvb video), Hulu (Flash 10) a Anywhere.FM (Adobe Air).
Treba poznamenať, že ak sa Intel-u skutočne podarí Medfield vyladiť tak, aby bol konkurencieschopný aj v takýchto mobilných zariadeniach ako sú smartfóny, mnoho užívateľov s nadšením prijme fakt, že bude môcť využívať aplikácie ktoré pozná aj zo svojho stolného PC s Windows/Linux. To všetko samozrejme vďaka tomu, že pôjde stále o x86 procesory.
Na konferencií o Linuxovej distribúcií Moblin, o ktorú sa stará práve Intel a má za cieľ prenosné mini-počítače, sa objavil v rukách pracovnáka Intel-u prototyp akéhosi „mediafónu“, kde by mali byť nasadené Intel procesory a tiež spomínaný Moblin Linux. Chlapci z UM PC Portal ho zachytili na videu:
Na nasledujúcom slajde z prezentácie sú porovnané veľkosti základných dosiek pre jednotlivé platformy:
S Moorestown-om by sa mala veľkosť znížiť dvojnásobne, systém založený na Medfield-e pre smartfóny by mohol byť už menší ako bežná kreditka. Zostane tak viac miesta pre batérie, alebo sa umožní ďalšie znižovanie rozmerov.
A na čo si Intel s jednotlivými platformami trúfa?
V roku 2011 s Medfield-om chce teda Intel zaútočiť na trh o objeme 400 miliónov zariadení, trh, kde je dnes pohodlne usadená firma ARM...o tom na ďalšej strane.
Nepredstaviteľné? V roku 2011 už možno celkom bežné!
vacropoli
Glauko
Toman
maugly
Gudas
maugly
Gudas
maugly
Glauko
maugly