EN

Macpower Digital Doctor 5

Z www.chladice.sk nám zapožičali na test výborné zariadenie Macpower Digital Doctor 5. Už z názvu Doctor Vám musí byť jasné, že sa bude o niečo starať - samozrejme o chladenie. Doctor 5 je zariadenie, ktoré sa kompletne postará o kontrolu teploty na 8 miestach v Case, o reguláciu otáčok až 8 ventilátorov (až do 120 mm), kontrolu napájania. To však nie je všetko. Na test som mal dosť času a výsledky ma potešili.

Digital Doctor prišiel zabalený v klasickej plastovej- priehľadnej krabici, ktorá obsahovala samotný rack teda zariadenie, 8 teplotných čidiel (2 z 8 sú tenké - ploché čidlá), jeden napájací kábel, dva náhradné prachové filtre do predného vetráku, sadu šrubiek a sadu lepiek na upevnenie teplotných čidiel.

Manuál a popis montáže sa nachádzal nielen na obale, ale hlavne výborný manuál na 1 ks. CD v pdf dokumente.

A čo podľa výrobcu dokáže Doctor 5 ?

Vlastnosti

Podpora od 60 - 120 mm vetráky, pričom si môžete napojiťaž 8 vetrákov.

Meria teplotu 8 čidlami (0 - 100 C)

Na LCD displayi si môžete nastaviť dva režimy kontroly otáčok a teploty, buď vetrák a čidlo, ktoré chcete, alebo Vám skenuje a zobrazuje informácie dookola zo všetkých čidiel vrátane otáčok vetrákov

Monitoruje napájanie +5V a +12V, pričom si môžete nastaviť toleranciu 5,10,15 až 20%

Celé zariadenie sa napája priamo na napájanie , nepotrebuje žiadne baterky

EEPROM chip - nastavenia, ktoré zadáte zostanú aj po vypnutí v pamäti.

Tlačidlom FORCE  môžete jednom momente zastaviť- zapnúť Vami nastavené vetráky (všetky, alebo kanály ktoré si zvolíte)

Do zariadenia sa dá namontovať pevný disk, ktorý je chladený vetrákom v prednej časti

 

To sú teda vlastnosti, ktoré udáva výrobca. Nie sú však kompletné, pretože sa nespomenulo pár veľmi dobrých vlastností, ale poporiadku.

Na obrázku máte kompletné zariadenie po rozbalení. Nevidno akurát CD na ktorom sa nachádza manuál v PDF. Ku zariadeniu som už pridal aj pevný disk MAXTOR 7200 rpm, ktorý sa dobre hreje. Kábliky na ktoré sa napájajú vetráky sú dostatočne dlhé, pričom aj dĺžka teplotných čidiel je taká, že budú spokojní aj majitelia Big Towerov.

Tento typ teplotného čidla sa hodí hlavne tam, kde je veľmi úzky priestor. Teda medzi chladič CPU a telo CPU, kde už klasické čidlo ťažko vsuniete.

Klasické teplotné čidlo.

Na prednej strane sa nachádza klasicky display , 5 tlačidiel na ovládanie a otvor pod ktorým je situovaný malý vetrák starajúci sa o chladenie pevného disku vo vnútri zariadenia. Malý kruhový otvor vedľa ovládacich prvkov je Reset hodnôt na pôvodné.

Po otvorení predného krytu sa Vám ukáže prachový filter a pod ním vetrák.

Vetrák je lepšej značky, čo by malo zaručiť dlhšiu životnosť.

Ovládacie prvky. Šípkou hore a dole sa nastavujú hodnoty pri zvolení určitého programu (otáčky, teplota a pod.). Tlačidlom SET sa ukladá vami zvolená hodnota. Tlačidlom SCAN sa nastavujú módy ukazovania otáčok vetrákov a teplôt z čidiel. Tlačidlo FORCE uprostred slúži na okamžité zapnutie alebo vypnutie vetrákov, podľa toho, ktoré si zvolíte.

Pevný disk som namontoval do zariadenia bez problémov, akurát odporúčam najprv zapojiť teplotné čidlá až potom pevný disk. Pri použití všetkých čidiel Vám pribudne hodne kabeláže - teda potrebujete priestor v Case. Naprv som vložil do veľkej šachty teplotné čidlá, káble na zapojenie vetrákov a nakoniec nasunul a upevnil celé zariadenie. Všetko prebehlo bez problémov. Zariadenie sa napojilo na klasické napájanie, pričom som teplotné čidlá umiestnil nasledovne:

1.na pevný disk umiestnený v zariadení.

2.medzi plochu CPU a chladiča

3.medzi heatsink a northbridge

4.do zdroja

5.na zadnú stranu GPU GF3 Ti 200

6. medzi rebrá heatsinku pamäte na grafike GF3 Ti 200

7.na pevný disk Baracuda ATAIV

8.vonkajšia teplota mimo vnútra Case

Na kanály - pripojenia vetrákov som napojil chladič Titan TTC-D5TB , vetrák na Northbridge a na kanál 5 (teda tam kde sa na 5 teplotnom kanáli merala teplota GPU zo zadnej strany) som napojil jeden 80 mm vetrák. A prečo? No zariadenie umožňuje a takúto vec, že ak si nastavíte na teplotnom kanáli 5 napr. teplotu 40C a máte na 5 kanáli pre vetráky napojený vetrák, po prekročení 40 C sa vetrák zapne sám. Takto si môžete nakonfigurovať všetky kanáli z rôznymi hodnotami teplôt - systém sa teda bude starať o optimálne chladenie sám - jednoducho super.

Na kanál 5 som teda napojil vetrák a nastavil hodnotu 40 C po ktorej prekročení by sa mal vetrák sám zapnúť.

Zapol PC, pričom zariadenie začalo pípať a prekontrolovalo každý kanál nielen teplotný, ale aj vetrákov. Na pravej strane display-a máte v čísliciach zobrazené kanály zapojenia vetrákov. Tie ktoré sú aktívne - blikajú. Tlačidlom FORCE som mohol vypnúť ihneď všetky zapojené vetráky.

Tlačidlom SCAN som si vybral mód scanovania, pri ktorom postupne systém kontroluje teplotu každého kanálu a otáčky zapojených ventilátorov.

Krásne na oranžovo podsvietený display však okrem spomínaných vecí ukazuje ak aktuálnu hodnotu 5 a 12V napájania, pri ktorom si môžete zvoliť toleranciu. Ak sú napojené vetráky, na display-i sa Vám zobrazuje ikonka točiaceho sa ventilátora.

Po zapnutí sa zaťažení systému mi teploty pekne krásne stúpali. Na pevných diskoch som mal hodnoty 29 (Maxtor) a 34 Baracuda IV. Medzi CPU a chladičom bolo pri zaťažení okolo 47 C, na Northbridge 38 C, na zadnej strane GPU cez 43 C, v zdroji okolo 30 C, medzi rebrami heatsinku pamäte graf. karty 31 C a teplota mimo Case 25,5 C.

Určite Vás zaujíma hlavne zadná strana a teplota GPU - po prekročení 40 C mnou udanej hodnoty sa vetrák napojený na 5 kanál zapol sám bez problémov. Ak teplota klesla pod 40 sám sa aj vypol - bez problémov a bez starostí okolo.

Záver

Zo zariadením Digital Doctor 5 som bol maximálne spokojný. Poskytoval veľmi vysoký komfort chladenia, po nastavení som sa už pomaly nemusel starať o nič. Viem si veľmi živo predstaviť kombináciu Case Chieftec (kde môžete vložiť tuším až 8 80mm vetrákov) a Doctora 5, pričom všetkých 8 vetrákov by riadilo dané zariadenie, podľa teploty Vami zadanej - no fakt by to bolo super.

Spokojný som bol aj s príslušenstvom. Manuál v PDF je veľmi dlhý a určite pri problémoch pomôže.

Jedinou nevýhodou zariadenia je jeho cena - 5600 Sk bez DPH. Na druhú stranu za túto cenu poskytne iné možnosti,ako podomácky vyrobené regulátory a vypínače. Za komfort sa platí...

Za poskutnutie na testy ďakujem serveru www.chladice.sk , kde si Digital Doctora 5 od Powermacu môžete aj objednať.

Pridať nový komentár
TOPlist