EN

Aktuálne v kozmonautike, január a február 2012

Čo zaujímavého priniesol január a začiatok februára na poli kozmonautiky?

Let Draka k ISS opäť odložený

Na odklady letov kozmickej lode Dragon k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sme si už zvykli. Po plánovaných termínoch 6. júna, 8. októbra, 30. novembra, 19. decembra 2011 sa posledný aktuálny februárový termín (7. februára 2012) opäť posunul. Tentokrát SpaceX oznámila, že najskorším možným novým termínom letu je neskorý marec tohto roku.  Štart bol odložený kvôli potrebe doplňujúcich testov hardvéru a softvéru. Rovnako tak bude nový termín štartu závisieť od programu na ISS. Ten bude v nasledujúcich mesiacoch rušný, keďže sa chystá pristátie trojčlennej posádky z ISS na Zemi 16. marca (aktuálne je na ISS 6 kozmonautov), zásobovacia loď ATV-3 dorazí k ISS 19. marca a nová trojčlenná posádka pristane pri ISS 31. marca. Na historický let Dragonu k ISS si tak ešte počkáme.

 

Konkurencia, spoločnosť Orbital Sciences taktiež posunula plánovaný dátum inauguračného štartu svojho nosiča Antares na palube s kozmickou loďou Cygnus z donedávna plánovaného 28. apríla na neskoršie. Nový termín štartu oznámia do konca februára.

 

Aj Čína odkladá svoju kľúčovú misiu

Čínska pilotovaná kozmická lod Shenzou-9 mala svoj štart naplánovaný na apríl 2012. Jej cieľom je spojenie s vesmírnou stanicou Tiangong 1. Teraz sa termín štartu zmenil. Najskôr sa objavili správy, že misia poletí bez posádky, čo prinieslo špekulácie o nezverejnených problémoch počas minuloročnej misie Shenzou-8, vďaka ktorým nie je kozmická loď bezpečná. Včera však prišla správa podľa ktorej Shenzou-9 poletí s trojčlennou posádkou. Novým termínom štartu je jún až august tohto roku. 

 

Simulácia pilotovaného letu na Mars na ISS

Pravdepodobne si pamätáte experiment Mars 500, pri ktorom sa šestica kozmonautov počas 17 mesiacov nachádzala v uzavretom modele kozmickej lode v Inštitúte Biomedicínskych Problémov Ruskej Akadémie Vied v Moskve. Aktuálne ruská kozmická agentúra Rosskosmos zverejnila, že zvažuje plány na zopakovanie experimentu v omnoho reálnejších podmienkach na Medzinárodnej kozmickej stanici ISS. Program by zahŕňal postupné predĺženie misií posádok aktuálne trvajúcich pol roka na ročné a možno aj dlhšie misie. 

520 dní, čo je predpokladaný čas letu k Marsu a späť, vrátane mesačného pobytu na jeho povrchu, ešte žiaden pozemšťan vo vesmíre nestrávil. Rekordérom v dĺžke pobytu vo vesmíre je Valerij Poljakov, ktorý na vesmírnej stanici Mir strávil 437 dní.

ISS má zabezpečené financovanie do roku 2020. Technicky je však schopná fungovať o takmer desaťročie dlhšie. Každá jej súčasť má garantovanú životnosť do roku 2028.

 

Krátko...

Ľahký nosič Vega Európskej vesmírnej agentúry úspešne odštartoval 13. februára 2012.

NASA registruje rekordný záujem o pozíciu astronauta. Naposledy sa viac záujemcov hlásilo v dobách Apollo projektu.

Budúcnosť amerického kozmického programu sa stala horúcou témou republikánskych primáriek na Floride.

Na plátna kín sa čoskoro dostane prvý hraný film natočený vo vesmíre na ISS. 

Pridať nový komentár
TOPlist