EN

Aký bude Intel Atom pre rok 2014?

Intel sa pripravuje na boj s ARM, pričom podľa uniknutých slajdov sa máme na čo tešiť.

Súčasná generácia Atomov sa od tej prvej, uvedenej v roku 2008, príliš nelíši - výkon za tie roky príliš neporástol, väčšina z procesorov ani nepodporuje 64-bitový režim, no najväčšou brzdou je absencia vykonávania inštrukcií mimo poradia (tzv. out-of-order execution), čo len pre zaujímavosť majú všetky procesory Intel od architektúry P6 (Pentium Pro, 1995). Na druhej strane, čip bol jednoduchý a mal menšiu spotrebu. Prechodom na nový výrobný proces medzi generáciami sa akurát znížila spotreba či pribudla podpora pre HD video, integroval sa grafický čip od Imagination Technologies (PowerVR Series 5).

Tohtoročný model s kódovým označením Clover Trail (Atom Z2760) je už označovaný ako SoC (System On Chip - systém na čipe), nakoľko integruje okrem procesora aj grafické jadro, pamäťový radič a niektoré periférne zariadenia (audio, DSP, vstupno-výstupné rozhrania s nízkou spotrebou). Stále však podpora len pre DDR2, stále 2 roky staré grafické jadro PowerVR SGX545 s podporou DirectX 9.3L namiesto sľubovanaj podpory pre verziu 10. S touto architektúrou by sme sa mali potýkať počas celého budúceho roka, namierené má do tabletov ale aj smartfónov.

Skutočná revolúcia v architektúre Atomu príde až s ďalšou generáciou, v roku 2014. V rámci architektúry Bay Trail-T sa predstaví prvý 22nm Atom s kódovým označením Valleyview.

Nielenže sa dočkáme prechodu na 22nm výrobný proces, ale Valleyview bude vôbec prvým Atomom, ktorý bude implementovať vykonávanie inštrukcii mimo poradia. To spolu s nárastom frekvencie až na 2.4GHz pre najvýkonnejší model prinesie odhadom 60% nárast výkonu. Novinkou bude aj podpora pre virtualizáciu, ktorá u Atomov ešte uvedená nebola, čo otvára dvere pre nasadenie do serverov. Otáznikom je však podpora HyperThreadingu - v slajdoch sa neuvádza, no namiesto toho by mal mať nový Atom 1-4 plnohodnotné jadrá.

Zmenou prejde aj grafické jadro, ktoré po novom už nebude celé licencované od Imagination Technologies, ale bude "továrenské" - podobné, ako nájdeme v súčasných procesoroch Ivy Bridge, avšak namiesto 16 či 6 výpočtových elementov (HD 4000/2500) bude mať len 4. Nečakajte astronomický výkon, no pribudne podpora pre DirectX 11 a OpenCL 1.1. Technológia od Imagination Technologies však prítomná bude - Intel do grafického subsystému zakomponuje video dekóder VXD392 od spomínanej firmy. "Intelovská" časť si poradí s H.264, MPEG1/2/4 a VC1/WM9, koprocesor zvláda H.264, JPEG a VP8. Nový Atom dokonca bude schopný akcelerovať aj enkódovanie do formátu H.264 a MPEG2. Nakoľko rafické jadro bude vybavený dvojicou zobrazovacích pipelines, bude možné simultánne zobrazovať až na 2 displayoch, tie bude možné pripojiť cez rozhrania VGA, HDMI, DisplayPort alebo DSI.

Množstvo perfiférií bude tiež veľmi pestré. Integrovaný pamäťový radič bude okrem LPDDR2-800 zvládať aj LPDDR3-1066/1333, pričom bola zdvojnásobená šírka zbernice z 32 na 64 bitov. Pamäťová priepustnosť novej generácie bude oproti súčasnej viac ako dvojnásobná (6.4GB/s oproti 17GB/s). Ďalej tu nájdeme integrovaný radič pre audio, SATA 2.0, USB 2.0/3.0, SDIO (Secure Digital I/O) či MIPI-CSI rozhranie pre kameru. Verzie, ktoré nepôjdu do tabletov, budú mať dokonca štyri PCI-E 2.0 linky a integrovaný gigabitový Ethernet. S takouto výzbrojou môže Intel konkurovať serverovým ARM v8.

Zhrnuté a podčiarknuté, Atom s jadrom Valleyview bude predstavovať technologický skok vpred, nielen na poli architektúry procesora a výkonu, ale aj čo sa týka výbavy a periférií. Spotreba by nemala utrpieť, Intel sa oháňa 11-hodinovou výdržou na batérie pri stálom prehrávaní videa, v pohotovostnom režime 20 dní. No uvidíme.

Zdroj: techpowerup.com, arstechnica.com

 

Pridať nový komentár
TOPlist