Mnoho spoločností využíva monitorovanie a kontrolu aktivity zamestancov pre zvýšenie efektivity. Robí tak aj gigant Amazon, pričom po inštalácii sledovacích kamier so strojovým učením do doručovacích vozidiel, zamestnanci nemajú na výber a ak chcú pre spoločnosť pracovať, musia s tým súhlasiť.
Kuriéri pracujúci v USA pre spoločnosť Amazon musia podpísať tzv. biometric consent, ak chcú pre spoločnosť naďalej pracovať. Tento dokument zahŕňa súhlas so spracovaním všetkých dát, ktoré spoločnosť zbiera a líšia sa typom sledovacieho zariadenia vo vozidle.
Dáta zahŕňajú napríklad fotografiu vodiča, určenú na jeho identifikáciu, polohu vozidla a jeho pohyb spolu s aktuálnymi údajmi o rýchlosti, prejdenej vzdialenosti apod. Zisťuje sa tiež možné porušenie dopravných predpisov ako je nedodržanie maximálnej povolenej rýchlosti, nezastavenie na značke STOP, nepripútanie sa bezpečnostným pásom a aj potenciálne nebezpečné správanie v premávke ako nesústredené šoférovanie, monitorované je aj riziko vzniku mikrospánku.
Amazon oznámil inštaláciu týchto kamier, ktoré sú založené na umelej inteligencii a nonstop monitorujú dianie vo februári. Majú primárne slúžiť na zvýšenie bezpečnosti, teda napr. detekciu, či vodič nepoužíva pri jazde mobilný telefón, prípadne monitorovať jeho únavu a zívanie. Ide spoločnosti o vyššiu bezpečnosť, alebo lepšiu kontrolu nad svojimi zamestnancami?
Zdroj: The Verge
Karolkm
Je to v USA. Ludia co ziju na SR tieto veci asi dost tazko dokazu pochopit. Ludia v Amazone zarobia dobre peniaze za ten typ prace tu v statoch. Nikto tu nikoho nenuti pracovat pre Amazon. Zamestnanec dava 40h svojho zivota firme za co je primerane zaplateny. Napriklad v Cosmopolitane zarobi upratovacka takmer $20/h a maju problem so ziskanim ludi. Takze tam robia ludia z “juhu” a z kontinentu pod Europou a stale nemaju dost ludi. Co je na SR asi velmi tazko pochopitelne (lebo nevidia cely obrazok).