Teploty v Arktíde neustále rastú.
Za posledné desaťročia sa celá zemeguľa výrazne otepľuje, pričom najväčšie teplotné zmeny zažíva zrejme Arktída. Tento rok sa od nej „odpojilo“ asi najviac morského ľadu za posledné roky. Presný rozsah pre tento rok ešte nie je známy, roztápanie sa líši rok čo rok.
V tomto roku neobvyklé teplo v zime, na okraji „ľadového obalu“, viedlo k veľmi zvláštnemu zamrznutiu - nastala rekordne nízka miera zaľadnenia (plochy pokrytej ľadom). Najväčší rozsah ľadovej pokrývky, bol viac ako milión štvorcových kilometrov pod dlhodobým priemerom. Za normálnych okolností, sa vrchol zamrznutia vyskytuje v marci. Avšak v tomto roku, rozsah zaľadnenia začal klesať už na konci februára. Na obrázku môžeme vidieť vývoj miery zaľadnenia v rokoch 2010-2015, tak ako priemer od roku 1981 - 2010.
Podľa vyjadrenia organizácie National Snow and Ice Data Center, počas tohto roka v Arktíde voda ešte môže zamŕzať. Ak ale teplota nebude dostatočne nízka, hranica z februára sa už nedosiahne. Čo spôsobilo pokles? Teploty nad veľkou oblasťou Arktídy boli nezvyčajne vysoké. V Barentsovom mori boli teploty až o 10° C vyššie než je bežný priemer!
Čo to znamená ? Ak si pozriete pozorne graf, zistíte, že tohtoročná zima nebola najkritickejšia z pohľadu Arktídy. Oveľa horší boli zimy na pomedzi rokov 2010-2011 či 2011-2012, kde bolo zaľadenenie počas decembra len 10,5 milióna štvorcových kilometrov. Na druhej strane to znamená, že otepľovanie zemegule pokračuje.
Zdroj: Arstechnica, nsidc
Image Credit:National Snow and Ice Data Center
MQ
Pjetro de
MQ
Pjetro de
MQ
Pjetro de
lemmyK
Qubo456
MQ
Pjetro de
AmOK
Pavol Filek
AmOK
Pavol Filek
MQ
peto166
SFX