Nový objav núti vedcov prehodnotiť doterajšie poznatky a znalosti.
Vedci objavili najväčšiu štruktúru v blízkom vesmíre - 130 000-krát masívnejšiu ako naša galaxia. Táto gigantická zbierka galaxií, nazvaná Quipu, sa tiahne viac ako miliardu svetelných rokov a spochybňuje naše doterajšie chápanie vesmíru.
Quipu je štruktúra s dĺžkou 1,3 miliardy svetelných rokov, čo znamená, že by sa do nej zmestilo 13 000 galaxií, ako je Mliečna dráha, jedna za druhou. Má celkovú hmotnosť 2x10^17 hmotností Slnka, čo je 130 000-krát viac ako Mliečna dráha. Táto štruktúra pozostáva z hlavného reťazca zhlukov galaxií, z ktorého vybieha mnoho ďalších reťazcov, čo pripomína staroveký systém Inkov "Quipu", ktorý sa používal na počítanie a vedenie záznamov. Podobne ako farebné šnúry s uzlami, aj kozmická štruktúra Quipu má nadmernú hustotu s väčšími zhlukmi pozdĺž svojich vlákien.
Quipu je jednou z piatich veľkých kozmických štruktúr objavených vo vzdialenosti 424 až 815 miliónov svetelných rokov od Zeme. Spolu obsahujú 45 % všetkých zhlukov galaxií, 30 % všetkých galaxií a štvrtinu všetkej hmoty v tejto oblasti blízkeho vesmíru. Je dôležité si uvedomiť, že vesmír je organizovaný v takzvanej kozmickej sieti, kde sú galaxie a zhluky usporiadané do vlákien a uzlov, medzi ktorými je väčšinou prázdny priestor. Tieto oblasti s menšou hustotou sa nazývajú prázdne miesta. Quipu je najväčšia z týchto štruktúr v blízkom vesmíre a vedci sa domnievajú, že by mohla ovplyvniť kozmologické merania a potenciálne prispieť k riešeniu známeho Hubbleovho napätia, čo je nesúlad medzi viacerými metódami odhadu rýchlosti expanzie vesmíru.
Zdroj: IFLScience,
Zdroj obrázku: Perplexity AI,
Pridať nový komentár