V poslednom desaťročí siahame za hranice nášho sveta, za hranice našej Slnečnej sústavy, presnejšie povedané za hranice Heliosféry. Misie oboch Voyagerov po troch desaťročiach letu dospeli na jej hranicu a blížia sa medzihviezdnemu priestoru. Prekvapenie však prišlo odinakiaľ. Prvé výsledky misie IBEX ukazujú, že niečo za hranicou Heliosféry je, niečo o čom sme doteraz ani netušili, niečo čo oba Voyagery minuli, čosi čo nás pravdepodobne prinúti zmeniť naše doterajšie predstavy.
Heliosféra je oblasť v okolí Slnka kde dominuje jeho magnetické pole. Vo vzdialenosti rovnej približne stonásobku vzdialenosti medzi Slnkom a Zemou sa Heliosféra končí a prechádzame do medzihviezdneho priestoru. Pokiaľ vnútro Heliosféry je vyplnené relatívne rýchlym slnečným vetrom, ktorého častice sú nabité (ionizovaná plazma) tak mimo heliosféry to je pomalý prúd neutrálnych častíc, medzihviezdneho prachu. Doteraz sme si mysleli, že to vonku bude vo všetkých smeroch podobné (tzv. izotrópnosť, hovoríme o časticiach v priestore), teraz sa nad tým budeme musieť opäť zamyslieť.
Jednou z možností ako zistiť čo sa nachádza za hranicou Heliosféry je dostať tam meracie prístroje a zmerať to tam. To je v súčasnosti cieľom misie Voyagerov.
Druhou možnosťou je vytvorenie obrazu z neutrálnych atómov. Ide o metódu pri ktorej sa snímkuje určená oblasť a zaznamenáva sa koľko a z akých smerov prichádza neutrálnych atómov. Z týchto informácii sa vytvorí obraz. Je to možné preto lebo neutrálne atómy nie su ovplyvnené magnetickým poľom ktorým prenikajú. Nabité častice (napr. protóny, ktoré tvoria hlavnú žložku častíc vo vesmíre) sú poľom ovplyvnené, a to takým spôsobom že sa informácia o smere ich príchodu na hranice Heliosféry pri ich ceste v jej vnutri úplne stratí.
Sonda Interstellar Boundary Explorer (IBEX). Credit: NASA
Misia IBEX snímkuje postupne celú oblohu a skúma prichádzajúce neutrálne atómy. Po roku snímkovania už prezrela celú oblohu a výsledky sú viac než prekvapivé. Čosi tam vonku je, čosi o čom doteraz nik netušil. Na obrázku je vidno pás pretínajúci projekciu celej oblohy. Ide o obrázok, ktorý ukazuje že z pásu pretínajúceho celú oblohu prichádza výrazne viac neutrálnych častíc než z iných častí oblohy. Nie je známe čo to spôsobuje. Prvou indíciou môže byť to, že pásmo je kolmé na smer medzihviezdneho magnetického poľa. Pozície Voyagerov naznačené na obrázku (V1 a V2) ukazujú že obe sondy tento pás minuli. Záhada je na svete, začina sa beh za jej vysvetlením.
Vačšina fyzikov venujúcich sa fyzike častíc v heliosfére zažije teraz rušné týždne, prvé hypotézy a teorie vysvetľujúce daný jav sa zjavia v priebehu nasledujúcich mesiacov a my vás budeme o nich informovať.
Ako výstižne končí tlačová správa NASA o tejto veci "Stay tuned for updates.".
bledos
sedgar
prepelica
sedgar
Frosty
Michal Bajánek
blackhawk
GABO
Crazy_Horse
Gudas
Snake
blackhawk
Pavol Bobik
newmi
Pavol Bobik
misak007
patro16
bledos
dexx
sedgar
badyto
canopus
thagad
M1ch4l
Mirdis
r.b.class
shigi
AmOK
Crazy_Horse
pEpinko
djmark
C1cOo