EN

Drak pristál, alebo ďalší míľnik v histórii privátneho kozmického priemyslu

Všetko šlo ako po masle. Všetko od štartu, oddelenia prvého stupňa, činnosti druhého, separácie kozmickej lode Dragon, jej manévrovania, brzdného manévru až po veľmi presné pristátie nakoniec.

Po viacerých odkladoch, prišiel včera moment, očakávaný mnohými priaznivcami kozmických letov. Falcon 9, ťažký nosič spoločnosti SpaceX, na palube s kozmickou loďou Dragon (Drak) odštartoval. Celý príbeh vrcholiaci včerajším štartom začal už v 90tych rokoch minulého storočia, vo svete rodiaceho sa internetového boomu. Koho zaujíma ako sa juhoafrický študent cez úspech v internetovom biznise dopracoval až k tomu čo doteraz zvládli len vládne agentúry 6 krajín na svete, teda letieť a najmä po lete pristáť s vlastnou kozmickou loďou si môže prečítať náš článok Falcon 1 a úsvit privátneho kozmického priemyslu.

 V našej prvej online reportáži sme spolu sledovali prvý štart Falconu 9. Prvý štart bol testom samotnej rakety. Včerajší štart bol druhým letom Falconu 9, prvým s kozmickou loďou Dragon na palube. Tá sa mala oddeliť od svojho nosiča Falconu 9 na nízkej orbite (približne 300km nad povrchom Zeme)  a následne vykonať letové manévre a testovať svoje systémy a komunikáciu s riadiacim strediskom na Zemi. Po dvoch obletoch Zeme mal Drak brzdiacim manévrom začať pristávanie, prechod atmosférou a finálne pristátie na padákoch v Tichom oceáne 500 kilometrov od mexického pobrežia. A všetko šlo ako je vidieť aj z priloženého videa presne podľa plánu.

Takýto bezpróblemový let a naplnennie všetkých cieľov misie príjemne prekvapuje. Privátna spoločnosť postavila raketu a kozmickú loď, ktoré dokázali vykonať kozmickú misiu, vrcholiacu úspešným pristátim čo doteraz dokázali len Čína, ESA,  India, Japonsko, Rusko a USA. A nezabudnime na to najdôležitejšie, dokázali to za zlomok ceny za, ktorú to dokázali vládne agentúry.

Po penzionovaní raketoplánov v priebehu roku 2011 bude Dragon jednou z komických lodí, ktoré zastúpia raketoplány pri zásobovaní Medzinárodnej kozmickej stanice (ISS). Podľa doterajších plánov vyžadovala NASA od SpaceX ďalší let Dragonu, priblíženie sa k ISS (na vzdialenosť 10km) a jeho pristátie na Zemi, než povolí pri treťom lete jeho prvé pristátie pri ISS. Po včerajšom hladkom lete sa bude SpaceX snažiť presvedčiť NASA o povolenie pristátia pri ISS už pri nasledujúcom druhom lete Dragonu. A my budeme túto rodiacu sa revolúciu v kozmickom  priemysle so záujmom sledovať.

Nasledujúci let Dragonu je naplánovaný na 14. apríla 2011.  Stay tuned :)

 

Komentáre (4)
fobos
aká revolúcia ? Pristátie na mesiaci a prví rusi na orbite boli potom čo ? Big bang? Nemôžem si pomôcť, ale zdá sa mi, že ľudstvo od 69-eho len prešľapuje na mieste čo sa týka vesmírnych projektov. Na niečo tá studená vojna dobrá bola... Takto budeme letieť na Mars tak o 300 rokov. Škrtá sa, kde sa dá..
Pavol Bobik
Ako vravis " ... zdá sa mi, že ľudstvo od 69-eho len prešľapuje na mieste čo sa týka vesmírnych projektov" a spytaj sa preco. A ako tiez v podstate hovoris, najbeznejsia odpoved je "nie su peniaze". Staci si pozriet ako vyzeral rozpocet NASA pocas jeho historie a cisla na konci 60tych rokov. Kedze dnes ziaden stat taketo peniaze do vesmirnych projektov neinvestuje, tak, alebo budeme cakat este dlhe desatrocia alebo -1. zlacnime to 2. pritiahneme do oblasti nove peniaze. A presne o (1) a (2) tu ide. SpaceX si kladie ciel zlacnit vynasanie nakladu na nizku orbitu na jednu desatinu sucasnych cien. Pri takychto cenach sa otvoria dalsie moznosti vyuzitia vesmirnych technologii. Vacsie moznosti vyuzitia znamenaju prilev penazi z privatnej sfery. Lacnejsie technologie a viac penazi znamenaju rychlejsi pokrok - a ak to SpaceX+ostatnym pojde (= Falcony budu lietat ako pri vcerajsom lete) tak je tento scenar mozny (dufajme ze je). A v tom je ta revolucia. Rovnaka ako v pc oblasti pri prechode z vyvoja prvych pc (vladami/univerzitami) pre vladne vyuzitia k vyvoju privatnymi spolocnostami posledne desatrocia.
fobos
Evolúcia je práve to, čo popisuješ. Že časom sa začne lietať do vesmíru viac a tým pádom je aj let na Mars reálnejší. Lenže to nebude trvať deň, dva, mesiac, ale roky či desiatky rokov. Revolúcia by znamenala, že zo dňa na deň by sme boli schopní vďaka nejakej mega-uber vesmírnej lodi letieť trebárs na mesiac za smiešne náklady.
doCHtor
Podla mna ide rozhodne o revoluciu. Tu nejde o to ze by sa nieco postupne vyvijalo. Ide o to ze prvy krat sa nieco taketo presuva do komercnej sfery. Od 69teho sa nic take zasadne nestalo, vypustame druzice, satelity, dalekohlady, to je evolucia. No bohuzial v poslednom case to vyzera ze z vladnych penazi budeme na mars naozaj lietat o 300 rokov (pekny priklad je europske gps). To co robi SpaceX moze byt zlomovy okamih pre ludstvo a vesmirny prieskum atd... teda ak sa vsetko podari podla planov a pri tych nizsich nakladoch sa najde aj kopec napadov co vo vesmire :)
Pridať nový komentár
TOPlist