Výskumníci stopli rekordný čas letiacim neutrínam - mali rýchlosť vyššiu ako svetlo. Základný pilier modernej fyziky podkopaný?
Vedci pracujúci pri veľkom hadrónovom urýchľovači vo Švajčiarsku veľmi opatrne oznámili svoj nový objav - zaznamenali častice pohybujúce sa rýchlejšie ako svetlo. To je však podľa doteraz uznávaných a vždy fungujúcich princípov fyziky nemožné, ako hovorí slávna špeciálna teória relativity od Alberta Einsteina.
Pri pokuse boli vystrelené subatomárne častice zvané neutrína z urýchľovača pri Ženeve do 730 kilometrov vzdialeného laboratória v Taliansku. Po zmeraní času letu neutrín však nastalo veľké prekvapenie - častice dorazili o 60 nanosekúnd skôr, ako by to trvalo svetlu, od ktorého už nič rýchlejšie existovať nemá. Vedci samozrejme rátali s chybou, no po prepočtoch určili odchýlku iba na 10 nanosekúnd, čo stále znamená vyššiu rýchlosť ako 299 792 km/s.
Kontrolami a overovaniami strávili výskumníci ďalšie mesiace, aby teraz túto správu predostreli odbornej verejnosti a taktiež požiadali o zopakovanie testov svojich kolegov v USA a Japonsku. Keďže po nedávnom zemetrasení je japonské zariadenie T2K odstavené, opakovanie pokusu ostáva na Fermiho urýchľovač v Chicagu.
Už aj v tomto laboratóriu zaznamenali v roku 2007 častice rýchlejšie ako svetlo, no výsledky boli zaťažené veľkou chybou, preto sa im nevenovala pozornosť.
V podstate všetci vedci sú prekvapení. Stephen Parke z Fermilab hovorí "Je to šok. Určite nám to spôsobí problémy, o tom niet pochýb, v prípade že je to pravda." John Ellis, teoretický fyzik z CERN-u povedal, že einsteinova špeciálna teória relativity - energia rovná sa hmotnosť krát rýchlosť svetla na druhú (E = mc2) je základom "v podstate všetkého v modernej fyzike". "Fungovalo to perfektne, až doteraz."
Pred nami sú mnohé ďalšie pokusy, ktorými by sa senzačný objav potvrdil alebo vyvrátil. Ak sa skutočne zistí rýchlosť vyššia ako rýchlosť svetla, vedci sa zhodujú, že by bolo nutné odznova premyslieť všetky známe zákony prírody.
Ilustrácia prečo to nie je možné Podľa špeciálnej teórie relativity pre hmotné častice platí, že E = mc2 kde m je relativistická hmotnosť. Tá sa správa tak, že ak sa rýchlosť hmotného objektu blíži k rýchlosti svetla tak rastie nad všetky medze. To znamená, že ak by čosi hmotné malo dosiahnuť rýchlosť svetla, museli by ste mu dodať nekonečnú energiu. Preto nič nemôže letieť rovnako rýchlo ako svetlo. Ak by ste chceli letieť rýchlejšie, situácia by bola ešte horšia. V rovnici by hmotnosť začala vystupovať ako imaginárna veličina. Čo znamená imaginárne číslo v prípade hmotnosti nevieme, presnejšie nedáva to žiaden fyzikálny zmysel. Hmotnosť je v takom prípade odmocninou záporného čísla. Každopádne v prípade neutrín to tak nie je. Neutrína majú veľmi malú, no predsa len bežnú hmotnosť, takú ako všetci poznáme. Nejde tu teda len o to, že čosi letí rýchlosťou prevyšujúcu rýchlosť svetla, čudnejšie je to tým, že tak letí hmotné, čo aj veľmi malé a ľahké, no predsa len hmotné neutríno. |
Zdroj: Physorg
bledos
Lukeo
16cmfan
bledos
cici22
Broslowski
predatormx5
Frosty
jazo
passco
Frosty
Frosty
jazo
xvalky
snap
Neutrin
Neutrin
passco
Ondro1
elementar
Reset2054