V poslednom čase čoraz viac hovoríme o samojazdiacich automobiloch, ktoré by mali byť oveľa bezpečnejšie ako tie s človekom za volantom. Väčšia bezpečnosť však automaticky neznamená aj dopravu bez nehôd.
Spoločnosti Google bol oficiálne priznaný patent, ktorý bol podaný ešte v roku 2014. Jeho cieľom je zvýšiť šance chodcov na prežitie nárazu s automobilom, a to veľmi unikátnym spôsobom. Na kapotu automobilu chcú upevniť lepivú látku, ktorá človeka doslova prilepí na vozidlo.
Pri zrážke človeka s automobilom je často sekundárny dopad práve tým, ktorý spôsobuje najväčšie škody na ľudskom zdraví. Zrazená osoba sa veľmi ľahko odrazí od automobilu do priestoru, kde jej hrozia smrteľné nárazy na vozovku, strechu automobilu, prípadne do cesty iného vozidla. Patent od Google nijako nezabráni prvotnému nárazu, no mal by eliminovať práve sekundárny dopad.
V popise patentu sa hovorí o aktivovaní lepivej zložky na kapote auta ihneď v momente nárazu, a tá by mala okamžite prilepiť chodcov na vozidlo. Táto takmer okamžitá reakcia by mala zastaviť pohyb chodcov po automobile, ktorý môže byť vykonávaný až do momentu kým vozidlo nezastaví.
Lepiaca zložka samozrejme nebude môcť byť neustále aktívna, keďže by sa na ňu počas jazdy lepilo úplne všetko. Aby sa predišlo takémuto správaniu, lepidlo sa na kapote aktivuje len vtedy, ak sa vrstva otriasa v mieste nárazu. Napriek tomu, že tento patent hovorí o použití na samojazdiacich vozidlách, nie je vylúčené, že by sa lepivá vrstva mohla objaviť aj na kapotách klasických automobilov.
Na záver však dodajme, že ako pri každom inom patente, ani tu neexistujú žiadne záruky, že sa dočkáme jeho použitia v reálnom živote.
Zdroj: techspot
Von Kedoslav II.
asdasdasd
Zsolt Juhos