Holanďania majú dlhodobú víziu využitia solárnej energie. Cesty so solárnymi článkami sú sľubným projektom.
Holandská organizácia pre aplikovaný vedecký výskum finišuje na prácach cyklotrasy spájajúcej dve predmestia Amsterdamu. Po dokončení bude mať trasa 7 kilometrov a stane prvou sa tak prvou takouto stavbou na svete. Cyklochodník bude využívať približne 2000 cyklistov denne. Postavený je z betónových blokov, ktorých horná časť je z tvrdeného skla o hrúbke 1 cm a integrovaných solárnych článkov. Aj keď sklo nie je veľmi hrubé, dokáže odolať bez problémov aj hmotnosti kamiónu.
Plánovaná dĺžka trasy je celkovo 10 kilometrov a dokončená bude v roku 2016. Projekt nazvaný Solárna Cesta bude stáť takmer 3 milióny eur. Solárne články z celej cyklotrasy by mali vyprodukovať dostatok energie na pokrytie potreby troch rodinných domov. Na to, že je cena tak vysoká je vyprodukovaná energia nízka. Ide však o dlhodobé testovanie a získavanie skúseností.
Panely ani nie sú dokonale optimalizované pre maximálny zisk solárnej energie, vzhľadom k tomu že sú inštalované v pevnej polohe, čím strácajú na účinnosti až 30%. Sú len mierne naklonené na strany aby ich dažďová voda zbavovala nečistôt. Výskumníci budú cyklotrasu sledovať počas troch rokov a zisťovať koľko energie presne dokáže vyprodukovať. Ak sa projekt osvedčí krajina by mohla mať neskôr až 20% takýchto ciest, čo predstavuje až 140 000 km. Cyklotrasa bude otvorená 12. novembra.
Zdroj: techspot.com
M1ch4l
annfokker
M1ch4l
Mme117
gammaray
MMe17
passco
LoPiO
brano2