EN

Hubble odhalil nezvyčajnú koncentráciu čiernych dier

Vesmírny teleskop Hubble objavil nezvyčajnú koncentráciu čiernych dier.

Guľové hviezdokopy patria k objektom, v ktorých sú hviezdy v blízkom kontakte a zároveň patria aj ku najstarším objektom vo vesmíre. To platí aj pre guľovú hviezdokopu, ktorá je od nás vzdialená približne 7800 svetelných rokov. Hviezdokopa dostala názov NGC 6397 a je zaujímavá tým, že má veľmi husté jadro, ktoré je "zrútené". Vedci očakávali, že v jej jadre nájdu čiernu dieru, ktorá spadá do strednej hmotnostnej kategórii. Tie sú menšie, ako super masívne čierne diery a zároveň patria k chýbajúcemu článku. Článok má byť medzi kolapsarmi, ktoré sa vytvorili z hmotných hviezd a tých, ktoré ležia v strede galaxií.

Astronómom - Eduardovi Vitralovi a Garymu A. Mamonovi sa nezdal pohyb hviezd vo hviezdokope, ktoré podľa predpokladov mali mať kruhovú alebo parabolickú dráhu. Lenže hviezdy majú dráhy náhodné. Obaja vedci objavili dôkazy o nezvyčajnej hustote v centrálnych oblastiach klastra a tento objav je zaujímavý tým, že táto hustota nie je bodová, ale rozšírená v rámci klastra.

Spomínajú nezvyčajnú hustotu mohli spôsobiť biely trpaslíci, neutrónové hviezdy a čierne diery. Vďaka svojej gravitácii sa postupne hviezdy vplyvom gravitácie priťahujú a sústredia sa okolo stredu, pričom prevahu majú v tomto prípade ako inak - čierne diery. Je to preto, lebo biely trpaslíci a neutrónové hviezdy nemajú až taký silný gravitačný vplyv. Vedci sa ďalej domnievajú, že jadro tejto hviezdokopy môže byť zodpovedné za nedávnu detekciu gravitačných vĺn, ktoré zaznamenal laserový interferometer LIGO, vďaka zlučovaniu čiernych dier.

Zdroj: Phys.org,

Komentáre (2)
Palo

Mám jednu prosbu k autorovi. Prosím, nepomáhajte zanášať slovenčinu čechizmami. Nie o hmotnosti, ale s hmotnosťou.

Erik Šípoš

Pardon, občas sa stane, že sa neustriehne chyba :/ opravené ;)

Pridať nový komentár
TOPlist