Spoločnosti Intel a Micron včera oznámili, že úspešne vyrobili novú extrémne rýchlu pamäť nazvanú 3D XPoint. Hanbiť sa môžu pri nej aj tie najrýchlejšie SSD súčasnosti.
Nový typ pamäte sľubuje nárast rýchlosti až 1000-násobne, oproti súčasným NAND pamäťovým bunkám. 3D XPoint pamäte totiž ťažia z DRAM a NAND pamätí. Ide o typ pamäte, ktorá nepotrebuje nepretržité napájanie pre uchovanie dát a poskytuje 8 až 10-násobne vyššiu hustotu ako DRAM. Pamäte boli vyvíjané od roku 2012 a Intel a Micron hovoria o najväčšom prelome za posledných 25 rokov. 3D XPoint pamäte budú exkluzívne vyrábané iba týmito spoločnosťami.
3D XPoint pamäte využívajú architektúru nazvanú „cross point array“ teda krížové pole. Touto stavbou sa odlišujú od DRAM a NAND pamätí nakoľko každá pamäťová bunka obsahuje 1 bit informácii a v tomto trojrozmernom poli pamäťových buniek je možné každú bunku adresovať priamo zmenou napätia. Dáta sú tak sprístupňované po bitoch a komunikácia je tak veľmi rýchla. Navyše, vďaka použitiu inovatívnych materiálov je odolnosť oveľa vyššia ako u NAND pamätí.
Prvé vyrobené čipy mali kapacitu 128Gb na die v dvoch vrstvách a obsahovali 128 miliárd poprepájaných pamäťových buniek. Kapacita pamäte však môže byť rozšírená pridaním vrstiev a teda zväčšením počtu buniek.
Intel a Micron dúfajú, že nové pamäte nájdu využitie nielen v profesionálnej sfére, v serveroch či v priemyselnom odvetví, ale aj u bežných užívateľov, ktorí by taktiež ocenili nárast rýchlosti 100 až 1000-násobne. Prvé zariadenia s 3D XPoint pamäťami by sme na trhu mali mať už v roku 2016.
Výrobcovia o presnej cene zatiaľ nehovoria. Prezradili iba, že náklady sa pohybujú niekde na úrovni medzi nákladmi na NAND a DRAM. Vyrobiť 128Gb MLC NAND čip stojí $7,5 zatiaľ čo vyrobiť 4Gb DDR3 DRAM čip stojí $2,3. Z tejto rovnice vidieť, že náklady na výrobu DRAM pamätí sú podstatne vyššie (pri rovnakej kapacite) ako náklady na NAND. Vzhľadom na vyjadrenie výrobcov sa tak predpokladá, že 3D XPoint pamäte budú drahšie ako NAND.
1000-krát vyššia rýchlosť je nepochybne skvelá, no netreba zabúdať ešte na jeden fakt. V súčasnosti by tento potenciál 3D XPoint pamätí nevedeli počítače využiť a pamäte by tak boli asi iba 10-krát rýchlejšie ako súčasné SSD do PCIe NVMe rozhraní. 3D XPoint pamätiam by pomohli PCIe 4.0 rozhrania, ktoré zdvojnásobia priepustnosť PCIe 3.0 rozhraní. Tieto rozhrania tu však ešte pár rokov nebudú a nebude ich podporovať ani nadchádzajúca Purley generácia Intel Xeon procesorov.
Zdroj: kitguru
AmOK
mano8
Pjetro de
mano8
PCfans