Elektrické výboje v horných vrstvách atmosféry sú v súčasnosti intenzívne skúmaným fenoménom.
Ideálnym miestom pre ich pozorovanie je nízka orbita na ktorej obieha Medzinárodná vesmírna stanica ISS. Experiment s výstižným názvom Thor priniesol na ISS najcitlivejšiu kamera na pozorovanie týchto výbojov. Astronautovi Andreasovi Mogensenovi sa s ním podarilo zachytiť búrku s viacerými modrými výtryskmi (Blue Jets). Modrý výtrysk je jedným typom výbojov - bleskov v hornej atmosfére. Morgensen zachytil sériu výtryskov zacínajúcich vo výške približne 18 kilometrov. Niektoré z nich dosiahli výšku 40 kilometrov.
Cumulonimbus z ISS
Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS vyfotografovala oblak typu cumulonimbus nad africkým kontinentom.
Oblaky typu cumulonimbus sú považované za jeden z najúchvatnejších útvarov. Vznikajú v dôsledku silného dynamického tepelného prúdenia (konvekcie) teplého, vlhkého a nestabilného vzduchu. Vzduch prehievaný slnečným žiarením stúpa od povrchu hore spolu s kvapôčkami vody skondenzovanými behom vzostupu pri stretnutí so studeným vzduchom vo väčších výškach. Masa stúpajúceho vzduchu expanduje a ochladzuje sa vzhľadom ku klesajúcemu atmosférickému tlaku.
Fotografia s označením ISS016-E-27426 bola urobená 5. 2. 2008 pomocou digitálnej kamery Kodak 760C posádkou Medzinárodnej kozmickej stanice ISS v rámci experimentu pozorovania zemského povrchu. Snímok urobila posádka expedície 16 a spracovalo ho laboratórium Image Science & Analysis Laboratory, Johnson Space Center. Snímky tohto druhu boli orezané a zvýraznené za účelom zvýšenia kontrastu. Odstránené boli tiež chybné artefakty. International Space Station Program poskytuje pomoc astronautom v robení snímok Zeme, ktoré budú využiteľné pre vedecké aj publikačné účely a tieto snímky spracováva k voľnému šířeniu na internete.
Zdroj: phys.org
Pridať nový komentár