Geoengineering je pojem, ktorý sa vzťahuje na rôzne teoretické nápady na zmenu energetickej rovnováhy Zeme v boji proti zmene klímy. Nový výskum od medzinárodného tímu vedcov zverejnený v Geophysical Research Letters po prvýkrát skúma možnosť použitia "koktailu" nástrojov geoinžinieringu na zníženie zmien teploty a zrážok spôsobených atmosférickými skleníkovými plynmi.
Emisie oxidu uhličitého zo spaľovania uhlia, ropy a zemného plynu nielen spôsobujú, že sa Zem zohreje, ale tiež ovplyvňujú počasie na celom svete. Manažérske prístupy sa musia zaoberať ako otepľovaním tak aj zmenami v množstve dažďov a iných foriem zrážok.
Takzvaný slnečný geoinžiniering má za cieľ vychladiť planétu odklonením časti prichádzajúceho Slnečného žiarenia. Myšlienky na dosiahnutie tohto cieľa zahŕňajú rozptyl svetla časticami v hornej atmosfére, ktoré by napodobňovali chladiaci účinok veľkých vulkanických erupcií.
Štúdie modelovania klímy však ukázali, že zatiaľ čo toto rozptyľovanie slnečného žiarenia by malo znížiť otepľovanie spôsobené skleníkovými plynmi v atmosfére, malo by aj sklon znížiť množstvo zrážok na menej, než by bolo optimálne. Ďalším prístupom je zriedenie vysokých cirrusových oblakov, ktoré sa podieľajú na regulácii množstva tepla, ktoré uniká z planéty do vesmíru. To by tiež znížilo otepľovanie, ale nespôsobilo by korekciu nárastu zrážok spôsobenú globálnym otepľovaním.
Jedna metóda znižuje dážď príliš. Iná metóda znižuje dážď príliš málo. Tu sa nasadí teoretický koktailový shaker. Tím, ktorý zahŕňa Kena Caldeira z Carniegy Science, Long Cao a Lei Duana z Zhejiang University, a Govindasamy Bala z Indian Institute of Science používa modely na simulovanie toho, čo by sa stalo, ak by slnečné svetlo bolo rozptýlené časticami v rovnakom čase ako by sa cirrusové oblaky preriedili. Chcú pochopiť, aký účinný bude mať tento kombinovaný súbor nástrojov na zvrátenie zmeny klímy, a to na celosvetovej aj regionálnej úrovni. "Pokiaľ viem, je to prvá štúdia, ktorá sa pokúša modelovať pomocou dvoch rôznych geoinženýrských prístupov súčasne, aby sa pokúsila zlepšiť celkovú vhodnosť technológie," vysvetľuje Caldeira.
Dobrou správou je, že ich simulácie ukázali, že ak sa obe metódy nasadia na v správnom súzvuku, zníži sa otepľovanie na predindustriálne úrovne podľa želania a na celosvetovej úrovni by aj dažďové zrážky zostali na úrovni spred industrializácie. Zlá správa však spočíva v tom, že zatiaľ čo globálne priemerné podnebie by bolo z veľkej časti obnovené, podstatné rozdiely by ostali na miestnej úrovni. Niektoré oblasti boli omnoho vlhkejšie a ostatné oblasti by boli oveľa suchšie.
"V našich modeloch padlo rovnaké množstvo dažďa po celom svete, ale padlo na rôzne miesta, čo by mohlo spôsobiť veľké nezhody medzi tým, čo očakáva naša hospodárska infraštruktúra a tým čo získa," dodala Caldeira. "Komplikovanejšie geoinženýrske riešenia by pravdepodobne dosiahli o niečo lepší výsledok, ale najlepším riešením je jednoducho zastaviť pridávanie skleníkových plynov do atmosféry."
Caldeira uviedla, že medzinárodná kolaborácia vedcov (vrátane vedcov z Číny a Indie) uskutočnila tento výskum ako súčasť širšieho úsilia zameraného na pochopenie efektívnosti a neúmyselných dôsledkov navrhovaných stratégií znižovania zmeny klímy a jej vplyvov.
Cocktail geoengineering art courtesy of Ken Caldeira. Earth image courtesy of NASA
Článok: Simultaneous stabilization of global temperature and precipitation through cocktail geoengineering, Geophysical Research Letters (2017). DOI: 10.1002/2017GL074281 , http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/2017GL074281/full
Zdroj: carnegiescience.edu
I2
MMe17
etpozemstan