Astronómovia a geofyzici si posvietili na data zo Sloan Digital Sky Survey (SDSS), aby mohli študovať kombináciu prvkov na hviezdach, čo pomôže zistiť nové informácie o ich planétach. Vedci chcú lepšie pochopiť rozmanitosť malých kamenných exoplanét, ich kompozíciu, štruktúru a možnosť existencie tektonických dosiek na ich povrchu.
Vedci za pomoci Apache Point Observatory Galactic Evolution Experiment (APOGEE) odhaľujú spektrálne podpisy rôznych prvkov v atmosférach hviezd. Zamerali sa na štúdium planetárnych systémov okolo hviezd Kepler 102 a Kepler 407. Zistili, že hviezda Kepler 102 je podobná Slnku a hviezda Kepler 407 obsahuje viac kremíka. Na pomoc si prizvali geofyzikov, ktorých úlohou je povedať, čo môže znamenať väčšie množstvo kremíka. Zistili, že exoplanéta s pomenovaním „Janet“ obiehajúca okolo hviezdy Kepler 407 by mala byť bohatá na minerál granát a exoplanéta „Olive“ by mala obsahovať olivín, podobne ako Zem. Granát je pritom tuhší materiál ako olivín. Z toho vyplýva, že u planét ako je Janet je dlhodobo stabilná dosková tektonika omnoho menej pravdepodobná. Tá je však kľúčovou podmienkou na udržanie života na Zemi. Bez týchto geologických procesov nie je možné, aby sa život vyvinul tak ako na Zemi.
Ďalším krokom je rozšíriť túto štúdiu na všetky hviezdy, ktoré pozoroval APOGEE a okolo nich obiehajúce malé planéty. To pomôže vedcom zistiť, ktoré planéty sa svojim minerálnym zložením najviac podobajú Zemi.
Zdroj: phys.org
Pridať nový komentár