EN

Nobelova cenu za fyziku za priekopnícke vynálezy v oblasti laserovej fyziky

Kráľovská švédska akadémia vied sa rozhodla udeliť Nobelovu cenu za fyziku v roku 2018

"za priekopnícke vynálezy v oblasti laserovej fyziky"

polovicu pre

Arthura Ashkina, Bell Laboratories, Holmdel, USA

"za optické pinzety a ich aplikáciu na biologické systémy"

a druhú polovicu spoločne

Gérarda Mouroua, École Polytechnique, Palaiseau, Francúzsko, Michiganská univerzita, Ann Arbor, USA

a

Donnu Stricklandovú, University of Waterloo, Kanada

"za ich metódu generovania ultra-krátkych optických impulzov s vysokou intenzitou"

Nástroje vyrobené zo svetla

Vynálezy ocenené v tomto roku priniesli revolúciu v laserovej fyzike. Extrémne malé predmety a neuveriteľne rýchle procesy sú teraz viditeľné v novom svetle. Pokročilé presné nástroje otvárajú nepreskúmané oblasti výskumu a množstvo priemyselných a lekárskych aplikácií.

Arthur Ashkin vynašiel optické pinzety, ktoré zachytia častice, atómy, vírusy a iné živé bunky pomocou prstov laserového lúča. Tento nový nástroj umožnil Ashkinovi realizovať starý sen sci-fi - pomocou svetelného tlaku svetla pohybovať fyzickými objektmi. Podarilo sa mu prinútiť laserové svetlo, aby tlačilo malé častice smerom k stredu lúča a držalo ich tam. A optické pinzety boli vynájdené.

Veľký prielom prišiel v roku 1987, keď Ashkin použil pinzetu na zachytenie živých baktérií bez toho, aby ich poškodili. Okamžite začal študovať biologické systémy a optické pinzety sa v súčasnosti široko používajú na vyšetrenie mechanizmu života.

Gérard Mourou a Donna Stricklandová pripravili cestu k najkratším a najintenzívnejším laserovým impulzom, ktoré kedy ľudstvo vytvorilo. Ich revolučný článok bol publikovaný v roku 1985 a bol základom Stricklandovej dizertačnej práce.

Pomocou dômyselného prístupu sa im podarilo vytvoriť ultraľahké vysokointenzívne laserové impulzy bez zničenia amplifikačného materiálu. Najskôr natiahli laserové impulzy v čase, aby znížili svoj špičkový výkon, potom ich zosilnili a nakoniec ich komprimovali. Ak je impulz komprimovaný v čase a kratší, viac svetla sa zhromaždí v rovnakom malom priestore - intenzita pulzu sa dramaticky zvyšuje.

Stricklandovou a Mourouom novo vynájdená technika, nazývaná impulzová amplifikácia, CPA, sa čoskoro stala štandardom pre nasledujúce vysokointenzívne lasery. Jej použitie zahŕňa milióny korekčných očných operácií, ktoré sa každoročne vykonávajú pomocou najsilnejších laserových lúčov.

Nespočetné oblasti použitia ešte neboli úplne preskúmané. Avšak aj teraz nám tieto oslavované vynálezy umožňujú preniknúť do mikrosveta v najlepšom duchu Alfreda Nobelovho - pre najväčší prospech pre ľudstvo.

Zdroj: www.nobelprize.org

 


 

Pridať nový komentár
TOPlist